A paduc horgszata
A legegyszerbb, de egyben leghatkonyabb horgszata a partrl trtn szs horgszat, trtnjk az raks-, bolognai- vagy spiccbottal, sztatsra szerelt match bottal, de a finom rezgspicces botokat sem kell flredobni. szzskor a fzsinr 12-14-16-os, az elke 10-es legyen, az sz mrete fgg a halak kapkedvtl, a vz mlysgtl s a sodrs erssgtl: 4-14 gramm kztt vltozhat. A horog a "leggyengbb" pont, hiszen a kemny szjba nehezen akad bele, klnsen, ha kelme finnysan eszeget. A mret 12-18 kztt vltozik, de termszetesen a legfontosabb, hogy kifogstalan legyen a horog le! Elengedhetetlen felttel a folyamatos etets. Ha egyszer az etetsre tallt s zlik neki a kajnk, akkor folyamatosan foghat. Persze olyan is elfordulhat, hogy nem tetszik neki az etetanyagunk, ilyenkor egy-kt eltvedt pldnyon kvl ne szmtsunk fogsra. A sajtos, folyvzi etetanyagok knnyen elcsbtjk, de termszetesen ebbl az etetbl nem hinyozhat az ztatott, kinyomkodott kenyr, melyet nagy lyuk rostn ttrve kevernk bele. Sajnos sok gyri etetanyag ell pnikszeren menekl a paduc, ki kell tapasztalni a megfelelt! sszel, a lehl vizekben mr nagyon kevs etetanyagot fogyaszt, ilyenkor csontkukac s egy kis bb etetsvel pezsdlhet meg a vz. Etets: 5-10 gombcos lealapozs utn tyktojsnyi mret gombcokat dobljunk 3-4 percenknt, de megfelel a 15-20 percenknt bedobott 3-4 ktkezes, nagy gombc is. Mindkettnek megvan az elnye s a htrnya is, a lnyeg, hogy paduc nagysgnak mindig legyen min rgdnia! Az etetanyagot clszer sderrel nehezteni.
Sokfle csalival foghat, de a legjobb a nagy, sznes csonti, knyes kapsok esetn az apr pinki, nyron pedig nagyon fogs lehet a kenyrrzsa, br kztudott, hogy ez utbbi rendkvl rosszul tart a horgon, gyakran kell jracsalizni. Csonti esetn a 4-5 darabbl ll csokor a megfelel.
A nyri hnapokban a beetets utn 15-20 perc elteltvel jelennek meg els halaink, a vz lehlsvel arnyosan ez az id egyre hosszabb lesz, az sz vge fel akr 2-3 ra is eltelhet, mire felbukkannak. Ha viszont ennyi id elteltvel sincs rdeklds, akkor vagy hal nincs a krnyken, vagy mi rontottunk el valamit. Nyron, melegben pirkadattl ks dlelttig, majd dlutn 5-tl sttedsig szmthatunk kapsra.
A paduc kedveli a szabadon sztatott vagy csak enyhn visszatartott szerelket. Ilyenkor a csali szinte termszetes ton, a vz sebessgvel halad. Mskor viszont a visszatartott, mr-mr meglltott, vagy csak centirl-centire engedett csali irnt rdekldik. Sosem lehet elre tudni, hogy melyik mdszer fog bevlni, akr horgszat kzben is vltozhat, ezrt rdemes ktfle szerelkkel megkzelteni a vzpartot: az egyik szerelsen kisebb, 4-6 grammos, a msikon nagyobb, 8-10 grammos sz legyen. Elbbinl az eresztket gy kell belltani, hogy a horog a feneket rje. Az elke kb. 35 centimter, az elkefl felett vagy magn a fln legyen a jelzlom s felette b 30 centivel a flom. Nem szabad az sszes lmot egy csomban hagyni, mert az egyenetlen fenken a flom knnyedn beakadhat a kvek kz s az egsz szerelk elvsz. A jelzlom viszont knnyen tugorja a kveket, maga utn hzva az elkt. Igazi jelentsge akkor van, mikor nem tudjuk egy helyre koncentrlni a halakat. A visszatartott, meglltott szerelk akkor hasznos, ha megbizonyosodtunk rla, egy bizonyos helyen gylekeznek a halak. Ez ksznhet a folyamatos etetsnek vagy annak, hogy az etetanyag sszegylt egy gdrben vagy kvek mgtt. A nehezebb szval sszelltott szerelknl a flom kzelebb kell legyen a jelzlomhoz, az eresztket is gy kell belltani, hogy az elke teljesen a fenken fekdjn s a jelzlom is ott kopogjon. Mindkt mdszernl nagyon fontos az eresztk precz belltsa. Ha tl nagy llandan akad, ha kicsi, akkor nincs fenken, gy fenklak bartaink nem fogjk szrevenni. A kaps a szabadon sztatott szerelk esetn elakads-szer, lass elmerlsknt jelentkezik. Nagyon nehz megklnbztetni a tnyleges akadstl. A visszatartott mdszernl a kaps hatrozott rvgsknt jelentkezik, nha olyan gyorsan, hogy bevgni sincs id. Esetenknt 3-4 erteljes lernts jelzi, hogy halunk bizony makacsul ragaszkodik a csalihoz.
A paduc igazi sporthal, fogsa kellemes lmnyt nyjt, megakasztsa utn hevesen vdekezik, s a folysirnnyal megegyez irnyba prbl meneklni. A fenk kzelben jra s jra nekirugaszkodik, gy prblvn megszabadulni a horogtl. |