
A CSUKA
Csuka (Esox Lucius)
Elterjeds, lõhely:
Eurpban valamennyi desvzben megtallhat, Anglitl egszen Oroszorszg keleti rszig. Egyarnt megtallja letfeltteleit gy a mly, hideg vzû nagyobb tavakban (rorszg, svjc, Skandinv orszgok), mint az alig pr ngyzetmteres gyorsan felmelegedõ tavacskkban, kubikgdrkben. Rendkvûl jl alkalmazkod halfajta.
Eurpn kvl szmos rokona l az Egyeslt llamokban s Kanadban. Az egyik ilyen csukafajta a muskie, amely nagyobbra nõ meg mint eurpai rokona, testalkata hasonlt, viszont sznezete eltr attl. Ugyancsak a tengerentlon l a lnccsuka amely ugyan kisebbre nõ meg mint a muskie, de jobban hasonlt sznezetben az eurpai csukra. Nevt az oldaln lthat lncszer mintzat utn kapta.
Folykban a lassb folys rszeket kedveli, a kishalrajokat kveti. Elõszeretettel ll be kõgtak, sarkantyk, partbiztost kõrzsûk mell. Tavakban keresi a vzinvnyes rszeket, sokszor annyira befszkeli magt kzjk, hogy csak a feje ltszik ki. Ndi tisztsok mellett, tusksokban is elõfordul. Stgek, horgszllsok rnykban is szvesen hzza meg magt. Bnyatavakban, ahol nem nagyon van nvnyzet, a meder egyenetlensgei nyjtanak megfelelõ leshelyet neki. Mindig fedezket keres magnak, ahonnan elõront zskmnyra, amelyet egyetlen nekirugaszkodssal ragad meg.
Testfelptse, rzkszervei
Testnek felptse annyira jellegzetes, hogy ms halunkkal ssze sem lehet tveszteni. Teste torped alak, bõre erõsen nylks s skos, pikkelyei aprk, erõsen bõrbenõttek. Szinezete az oldaln csukaszrke, kiss srgs rnyalattal, hasa piszkosfehr. szi nagyok fejlettek, farokszja nagymretû, az elrugaszkodsra alkalmas. Htuszja a teszt utols harmadban helyezkedik el, a farokalatti szval egy vonalban, ezek a vzben val kormnyzst segtik. A csuka kezdõsebessge zskmnyolskor, kb. 30-50 km/h. Pratlan szinak szne tglavrs. Feje kacsacsõrszerûen megnylt, szeme nagy, ltsa ktûnõ. Zskmnyszerzsben ennek az rzkszervnek legnagyobb a szerepe (adatok szerint fejlett a sznltsa). Szja nagy s csontos, benne kb. 600 tûhegyes fog tallhat. Az als lkapcsn helyezkednek el az gynevezett kapfogak, amelyek nagyobbra nõttek a tbbinl. Felsõ lkapcsn az ugyancsak tûhegyes, kefefogazat helyezkedik el. A fogak llandan ptldnak, teht ha egy fogat elveszt, nõ helyette egy msik (preparlt csukatrfekon nagyon jl meg lehet figyelni).
Szaporods, egyedfejlds
Az egyik legkorbban v halunk, vsa sokszor mr a jg alatt is elkezdõdik, ami februr-mrcius hnapra tehetõ (a horgszszvetsg emiatt megvltoztatta a fogsnak tilalmi idejt februr 15-tel kezdõdõen, mivel sok ikrs csukt fogtak ki ebben az idõszakban). Rendszerint a part menti sekly, felmelegedõ vzben rakja le nagymretû ikrit, amelyek nhny nap mlva kelnek ki. A csukalrva elsõ napjaiban a szikzacskbl tpllkozik. A szikzacsk felszvdsa utn tpllkt zmmel apr rkok kpzik. Nhny centis korban tr t az igazi ragadoz letmdra. Nvekedse aprhalban gazdag vzterleten gyors, kb. harmadik v vgre elri a 40 cm-es testhosszsgot. Maximlis testslya 30 kg lehet, ezt fõleg hideg vzû mly tavakban ri el.
Tpllkozs
Miutn ttr a ragadoz letmdra, tlapjn nagyszmban halak szerepelnek. Elõszeretettel fogyasztja a srgsabb tnus halakat (krsz, comp), valamint az lnk sznû halakat, pl. vrsszrny keszeg. Megfogja a szrs htszj sgrt is. rdemes kiprblni csaliknt az akvriumban tartott aranyhalat, lnkpiros sznvel felhvja magra a ragadoz figyelmt, s rront mint a bika a vrs posztra. A csuka idõsebb korban jelentõs krt tehet a tgazdasgi pontyllonnyban. Elõfordul, hogy halakon kvûl elkapja a bkt, vzbe pottyant egeret, pockot. Nagyobb pldnyai a vzen sz madarakat is lehzhatjk. A csukra mint vizeink tigrisre fokozottan jellemzõ a kannibalizmus, ami annyit jelent, hogy az llomny sûrûsgbõl addan felfalhatjk egymst, egy csuka nlnl alig kisebb fajtestvrt is kpes elnyelni.
A csuka horgszata
Hol keressk? A csuka valamennyi desvznkben megtallhat, kivtelt kpez taln a hegyvidki patakok hûvs vize, itt ugyanis nem tallja meg letfeltteleit. lõhelyn mindig szksge van valamilyen fedezkre, bvhelyre, innen tmad lesbõl, egyetlen gyors ugrssal tmad ldozatra. Folyvizeken kedveli a nvnnyel sûrûn benõtt partmenti rszeket, ahol nincs nvnyzet, ott szvesen bll a meder egyenetlensgeibe, vagy a partbiztost kõrzsû mell. llvizeken a vizet vezõ ndfal illetve a hnros rszek nyjtanak megfelelõ fedezket a csuknak. Ahol a vzben l vzitk vagy tndrrzsa, annak a levelei alatt is szvesen tanyzik, tovbb vzbe dõlt tartsokon is megtallja a bvhelyt. Mindig lesbõl tmad, s mindig bell a rejtekhelyre, kivtelt kpez az mikor a vz hõmrsklete cskken, s a tpllkllatok a mlyebb vizekre hzdnak. Ilyenkor a csuka korg gyomorral kveti õket, nincs megszokott leshelye, vndorol. Tlen is tpllkozik, gy a lk all is kitûnõen horgszhat. Fontos szablyok - Folyvz jegn ne horgsszunk, llvzi jgpnclra is csak akkor merszkedjnk, ha a jg vastagsga elri a 10 cm-t, s a teteje nem olvadt fellete egyenletes. Nem rdemes rmenni a ndfal kzeli, illetve olyan terletre ahol sok bubork van a jgbe fagyva. Amennyiben a jg nem mozog (a hangjrl lehet tudni ha mozgsban van, a Balatonon gy mondjk: rian) akkor a legbiztonsgosabb.
- Horgszati szempontbl mindig olyan terletre vessk be horgainkat, ahol csukarablst ltunk. rdemes mrlegelni, hogy a szerelket vesztjk el, vagy nem lesz egy kapsunk sem, ezrt egy tancs: btran dobjunk a vzinvnyzet kzvetlen kzelbe, mert ott van a legnagyobb esly a kapsra.
Kapsi idk
A csuka legfontosabb rzkszerveinek egyike a szeme, gy ebbõl kitûnik hogy nappali ragadoz. Elõfordul ugyan olya eset is mikor a stteds utn, a harcsnak sznt csalira rabol, de ez elenyszõ. rdemes naplt vezetni a vrbeli csukahorgszoknak, hogy a hal a nap melyik rjban kapott a horogra. Sokves tapasztalat szerint elmondhat, hogy a hidegebb hnapokban a csukakapsok a nap dli rira tehetõ, ha jgen horgszunk nem is rdemes de. 10 rnl elõbb kimenni, s du. 14 rnl tovbb maradni. A nyri hnapokban viszont egszen ms a helyzet, itt ugyanis a kifogott csukk zmmel a hajnali, reggeli s a ksõ dlutni rkban kerlnek horogra. Nem lehet pontos idõpontot meghatrozni, mivel nem tudni, hogy pp a kzelben lapul csuka mikor hezik meg. Az idõjrs is befolysolja a csuka kapkedvt, bors, esõs idõben egsz nap kapsra brhat, sõt ilyenkor kedvezõ egy kis szl is. Az erõs szelet s a zporesõt a csuka takarsban vszeli t. Napstses idõben, fõleg nyron, csak a kora reggeli s a ksõ esti rkban tpllkozik. A vzlls vltozsaira is reagl, rads elõtt pezsdlskor fokozdik a kapkedve, az r levonulsa utn visszahzdik mlyebb vizekbe. Ilyenkor csak pergetve lehet megfogni. Az rads kzben a partszlen tartzkodik, a kishalakat kveti.
Horgszmdszerek
Csukra szs, pergetõs, knnytett fenekezõs, illetve ma mr elgg elterjedt mdszerrel: mrtogatva is horgszhatunk. Mivel Magyarorszgon nem tilos az lõhallal val horgszat ezrt az szs mdszer a legnpszerûbb, sõt egyes vizeken ahol nagymrtkben felszaporodott a nvnyzet ott csak ez a mdszer a legclravezetõbb.
Az szs horgszmdszert is alkalmazhatjuk tbbflekppen. Ahol sûrû a vzinvnyzet, ott a lefenekezett szerelket hasznljuk. Az szt a zsinron olyan tvolsgban kell belltani az lomtl, hogy bedobskor a sly a fenkre sllyedjen, ezltal a szerelknket egy helyben tartja, gy a kishal nem tud begyalogolni a vzinvnyzetbe. Fontos szempont a vzmllysg ismerete, mivel az sznak kt feladata van: a kaps jelzse, a kishal felemelse a fenk kzelbõl, ezt csak gy rhetjk el, ha a horgszat megkezdse elõtt jl belltjuk az eresztket.
A msik fajta szzs a szabadon sztatott szerelk, ahol a csalihal szabadon szhat, az lmot kzvetlenl a drtelõke el tesszk. Akadlymentes vzterleten alkalmazzuk. Ott ahol a csukk a parttl tvol rabolnak, hasznlhatunk "vitorls" szt,azaz az sz szrra egy tglalap alak mûanyag lapot kell felerõsteni. Ez a praktika csak szlben hatsos, mghozz htszlben, ugyanis a szl sodorja megfelelõ helyre a szerelket. szak-Eurpban a "lufis"csukzst is hasznljk, ott egy felfjt lggbbel sodortatjk a csalit. Amikor kaps van a lggmbt lgpuskval lelvik, gy a zsinr futhat szabadon.
Csukzsnl az sz legyen egy kicsit nagyobb terhelhetõsgû, kiss testesebb, hogy a csalihal mozgst ellenslyozza. Hasznljunk drtelõkt. Egyes horgszok elõszeretettel alkalmazzk azt a mdszert, hogy tbb (3-4 szl) kb. 0.20 mm-es zsinrt sszefognak, s arra ktik fel a horgot, gy a vkony zsinr odasimul a fogak mell s nem mozog a csuka szjban. Nem mindig clravezetõ mdszer, fõleg nagyobb csukk esetn. jabban megjelentek az ûrtechnikban hasznlatos kevlar szlbl kszlt elõkk. Rendkvl nagy teherbrkpessggel brnak, mivel tbb elemi szlbl fonjk ssze. Mellettk szl mg az az rv is, hogy hajlkonyak, lgyak, s gy kevsb akadlyozzk a horogra tûztt kishalat a mozgsban. A csukra val pergets taln az egyik legsportosabb horgszmdszer, mert a halat meg kell keresni. Nyugat-Eurpban megelõz mindenfle horgszmdszert, s melesleg eredmnyes is (Nmetorszgban tilos lõhallal horgszni).
A csuknak rendkvl kifinomultak az rzkszervei, a mozgsrzkelõ szervei rendkvl fejlettek, ezrt rzkeli a vzben olyan jl a legminimlisabb rezgst is. A pergets technikja a kvetkezõ: a villantt bedobs utn szinte rsiklatjuk a vzre, (a kemny vzbecsapdst mindenkppen kerljk el,) majd hagyjuk egy kicsit hull falevl mdjra merlni. A bevontats csak kb. a fenk felett fl mterrel kezdjk meg, s nem egyenletes tempban, hanem nha meg meg llva, hol gyorsan, hol lassan vontatva. A bot hegynek emelsvel, sllyesztsvel is letet tudunk lehelni a "vasba". A twisterezs is eredmnyt hozhat, itt felttlenl engedjk le a mûcsalit a fenkre, s onnan a fenken tncoltatva kell vezetni. A woblerek napjainkban elgg elterjedtek, gy ezekkel a mûcsalikkal is eredmnyesen horgszhatunk csukra. Itt is trekedni kell a nem egyenletes vezetsre, mivel a mûhalunk csak egy darab fa, a horgsznak kell letre keltenie.
Csukzhatunk mg fenekezõ mdszerrel is, az lom s a horogelõke kz rdemes beiktatni egy parafadugt, vagy styropor hab darabkt, ami egy kicsit megemeli a fenkrõl a csalihalat, gy azt hamarabb szreveszi a ragadoz. Fõleg lettelen hallal val horgszat sorn fontos.
A felszerels
Kt szempotot kell figyelembe venni a felszerels kivlsztsakor: mennyire akadlyos a vzterlet ahol horgszunk, illetve, hogy milyen vszakban horgszunk.
szs csukzsnl a bot legyen kzp parabola akcij, semmi esetre sem spiccakcis, mivel az elsõ dobsnl knnyen lereplhet a csalihal a horogrl, hossza 3-3,6 m, dobslya 70-100 g. Nehz, akads terepen akr 80-150 g dobslyt is vlaszthatunk.
Az ors legalbb 50-es kapacits legyen, a zsinr 0.30-as,0.50-es. A horgot mindig lezzk meg kellõen, hiszen ez a biztos akads egyik felttele.
Arrl, hogy egyg vagy hromg horgot hasznljunk, megoszlanak a vlemnyek. A hromgnl biztosabb az akads, de annak a valsznûsge is nagyobb, hogy kiemelskor a hlba akad a horog szabadon maradt gai kzl egy, s a legkritikusabb pillanatban rzza le a hal magt a horogrl (micsoda bosszsg, velem mr trtnt meg ilyen).
A pergetõbot viszont legyen spiccakcis, hossza 2,40-3,00 m, dobslya a tereptõl fggõen 20-40 gr vagy 50-100 gr legyen. Az ors legalbb hromcsapgyas, kpos dobkikpzsû legyen, j ha a zsinrvezetõ grgõ is csapgyazott, gy kevss csavarodik a zsinr.
A zsinrvastagsg 0.20 - 0,35 mm lehet, de csak jminõsgû zsinrt hasznljunk. Erre a clra a legmegfelelõbb a lgy, sima felletû, kopsll zsinr. Pergetskor a mûcsali el felttlenk kssnk fel drtelõkt, vagy kevlr elõkt, mert ennek hinyban gyakran mondhatunk bcst kedvenc villantinknak. A woblerek mozgst akadlyozzk a drtbl kszlt elõkk, merevek, sprõdek, ezrt itt csak s kizrlag kevlart hasznljunk.
A fenekezõ horgszatnl a felszerels megegyezik az szs mdszernl emltettekkel, csupn annyiban klnbzik, hogy a bot kivlasztsnl a hosszsg nem olyan mrvad. Dobsly tekintetben alkalmazhatunk kicsit nagyobb teherbrs horgszbotot.
Csalik
Csukra horgszhatunk lõ, illetve lettelen hallal, valamint a mûcsalik szmtalan vltozatval. Az lõ hallal val horgszat sorn a kishal mrett figyelembe kell venni mindenkppen, az idelis csukz csalihal mrete 8-15 cm kztt mozog. Ekkora halat mg biztonsgosan, leszakads nlkl kihajthatunk. Ennl nagyobb csalihalat csak indokolt esetben hasznljunk, ott ahol kapitlis csukk kapsa vrhat.
A kishal sznezete dntõen befolysolja az eredmnyessgnket, a csuka elsõsorban a sttebb tnus csalihalakat rszesti elõnyben (krsz, comp, jsz, vrsszrnykeszeg), illetve azokat amelyek intenzven mozognak a horgon (sokszor a krsz nem vlik be, mert fenkre letve gyakran lustn elfekszik s nem hvja fel a ragadoz figyelmt). A sneci is bevlt csalihal nsges idõkben, gyakran ez a halacska hozza meg a legjobb eredmnyt. lnkebb sznezetû halakra is elõszeretettel ront r vizeink tigrise, akinek mdja van r prblja ki az lnkpiros aranyhalat, nem fog csaldni, ugyanis a csukk kvncsi termszetûek, elõszeretettel rdeklõdnek az lnkebb sznû csalik irnt. Mg egyszer hangslyoznm, Nyugat-Eurpa egyes orszgaiban az latvdõk heves tiltakozsa vgett betiltottk az lõhalas horgszatot. Az lettelen csalihallal val horgszat esetn mindig igyekezzk gy kivlasztani eszkznket, hogy mretre megfelelõ legyen. rdemes injekcistûvel levegõt fecskendezi az lettelen csaliha testregbe, igy elrjk, hogy lebeg a vzkzt. A csalihal fajtjrl megoszlanak a vlemnyek, van aki pldul tengeri hallal prblkozik. Fekete Istvn az Alcsiszigeti Holt-Tiszn pldul fagyasztott heringet tûz a horogra, mivel tapasztalta, hogy a csukknak rendkvl j a szaglsuk. A hering hsa nagyon laza ezrt rdemes vkony damillal egyszer tktni, hogy tartson a horgon.
Mûcsalik tern ma mr szles a vlasztk: tmolyg kanl, krforg villant, twister, klnfle gumihalak, woblerek sznes vlasztkt knljk a kereskedõk. A tmolyg villantk kzl a szles kanlformjak a legmegfelelõbbek (Heinz- kanl, DAM-Effzet), krforg villantk kzl a nagyobb mretûeket vlasszuk (Mepps Aglia Long 5, Mepps Gigant Killer). Sznezetk tekintetben csak annyit, hogy zavaros, tisztul vzben, illetve bors idõben, kiss csillgbbakat, napstses idõben, tiszta vzben, egsz stt rzkanalakat hasznljunk.
Twisterek kzl a vilgosabb sznekkel prblkozzunk, az lomfej szne lehet fekete, illetve piros, a twisterfarok citromsrga vagy fehr. jabban elõszeretettel hasznlatosak a gumihalak, fõleg nagyobb pldnyaival lehet kapsra brni a kapitlis csukkat. A woblerek kzl a vizekben elõfordul halakhoz hasonl mintzatt vlasszunk (J-9-S, J-9-P, SSR-9-S, SSR-7-CW).
Fraszts, kiemels, lvetarts
A csuka kapsa rendkvl heves, pergetskor gyakran hatalmasat rnt a boton. Az szs horgszatnl rendkvl jl meg lehet figyelni, ahogy a csuka beforgatja a kishalat a szjba, amit rendszerint derkon kap el, s a beforgats utn fej felõl nyeli el. Frasztsa rendkvli lmny, a csuka nem kitart harcos, viszont ltvnyos tornamutatvnyokat tud produklni a horgon. Ez ugyan szp s ltvnyos, de ugyanakkor ilyenkor szokott lemaradni a horogrl a legtbb megakasztott hal.
A frasztsnl semmi esetre se erõltessk, csak s kizrlag akkor, ha valamilyen akadly fel tart. Szmtalanszor elõfordult mr, hogy a csuka az akad fel tartott, s a horgsz az akad irnyba kezdte hzni, mire a hal megfordult a nylt vz fel. Ilyen is van. Nem szabad a vzfelsznre knyszerteni, mert ilyenkor szokta kirzni a horgot a szjbl. A frasztskor a halunk szkolsra rett akkor, ha egy kicsit oldalra dõl, s ltszlag nem produkl kirohansokat. Ilyenkor azrt mg erõre kaphat, ezrt ne siettessk a kiemelst. A szkols mindig fej felõl trtnik, sosem a szkot toljuk a halhoz, hanem a halat hzzuk a vzbe mertett szk fl, mikor a szk blben van a hal vatosan kicssztatjuk a partra. Jl viseli a rabsgot, a szjba akasztott szjbilinccsel akr napokig is lve tarthat.
Amennyiben a horog tl mlyre akadt, a hal vrzik, kr prblkozni a felbilincselssel, azonnal ssk fejbe a csukt s csavarjuk be egy ruhba, gy akr nhny rn t is friss marad. Nyri idõszakban a meglt csukt belezzk ki, s akasszuk ki hûvs helyre, majd csavarjuk be nedves ruhba.
|