Az idjrsi frontoknak a ponty tvgyra s viselkedsre gyakorolt hatsa az vszak s a napszak fggvnyben vltozik. Az intenzv idjrsi folyamatokat elidz frontok haznkat leggyakrabban az Atlanti-cen fell kzeltik meg. Hidegfrontbetrs eltt nhny nappal dli-dlnyugatira fordul a szl, a leveg pratartalma jelents mrtkben megemelkedik, cskken a lgnyoms. A front idtartama, vagyis az tvonuls ideje s az intenzitsa nagymrtkben fgg az adott terlet fldrajzi fekvstl, hmrsklettl, pratartalmtl. A lgmozgs hatsra a klnbz htartalm vzrtegek keveredhetnek. A hirtelen lgnyomscskkens kvetkeztben mrgez gzok (metn) szabadulhatnak fel az iszapbl, melyek cskkentik a vz oldott oxigntartalmt.
A pontyok ilyenkor gyakran csoportosulnak a fels vzrtegekbe, s n. „piplssal ” prbljk a lgkr oxignjt hasznostani. Ezekben a napokban tpllkozs szempontjbl inaktvv vlnak.
Miutn betrt a front s megrkezett a hûvsebb leveg, a szl ltalban szaki, szakkeleti irny lesz. Az tvonulskor s utna ismt intenzven tpllkoznak a halak. Ebben az idszakban az esetlegesen lehull csapadk s az erteljes lgmozgs oxignnel dstja a vizet. A pontyok viselkedse is alapveten megvltozik, mivel felgyorsul a vrkeringsk s az anyagcsere-folyamataik. Gyakran kiugranak a vzbl, elrulva tartzkodsi helyket. A kapsok is gyakoribb vlnak. Az ugrls msik funkcija az lskdktl (pontytetû) val megszabaduls. Iszapos fenktalaj esetn, gyakran az n. „drs” rulja el tpllkozsuk pontos helyt. Ennek az rdekes jelensgnek a legmeghatrozbb ismertetjegye a hirtelen felszk s a vz felsznn sztterl apr buborktmeg, amely az iszapbl felszabadul gzokkal ellenttben a hal tvonalt kvetve egy bizonyos irnyba halad. E tulajdonsgukkal a pontyok elruljk tpllkfolyosik irnyvonalt. Ezeket a csatornkat evezvel vagy egy hoszsz ndszllal knnyedn ki lehet tapogatni a kemnyebb, agyagos rszek utn kutatva, s ennek hatsra az etetst is koncentrltabban vgezhetjk. rdekes, ltalam is megfigyelt jelensg, hogy egyes tavakon a pontyok az ers szl ltal keltett ramlatokkal sodortatjk magukat. Ezek az ramlatok gyakran magukkal ragadjk a ponty termszetes tpllkbzist kpez llati szervezeteket (rvasznyoglrva, szitaktlrva, kerekesfreg, vziszka, vzibolha, kandicsrk), melyek a vzterlet szlirnnyal megegyez oldaln felhalmozdnak, s a pontyok is erre a terletre csoportosulnak. Az idjrsi frontok sok horgsz szerint a fogsokat tekintve inkbb elnnyel szolglnak.
Hasznljuk ki ezeket az emberi szervezet szmra gyakran nehz napokat, mert a pontyhorgszat
tern csods meglepetsek rhetnek bennnket.
A pontyok tvgyra hat krnyezeti tnyezk:
1. Idjrsi frontok.
2. vszak, napszak, a nappalok s az jszakk hossza.
3. Napfny, az tvilgtott (fotikus) vzrteg vastagsga, vagyis az tltszsg.
4. A napi hings, a vz hmrsklete, tovbb a klnbz htartalm vzrtegek vastagsga.
5. Szljrs, uralkod szlirny, szlerssg.
6. Lgnyomsvltozs.
7. Holdjrs.
8. Az rads s apads gyakorisga, idtartama.
9. A sodrs erssge.
10. A vz oldott oxigntartalma.
11. A vzben felhalmozd szerves anyag mennyisge.
12. Az adott horgszvz termszetes tpllkbzisa.
13. A pontyok letkora, letkorhoz kttt kondcija, egszsgi llapota.
A pontyok tvgyra hat emberi tnyezk:
1. Tjidegen halfajok beteleptse termszetes vizeinkbe, melyek tpllkkonkurensei shonos halfaunnknak, tovbb az ivadkok jelents hnyadt krostjk.
2. A mestersges horgszvzi etets gyakorisga, az etetanyag sszettele, emszthetsgnek ideje.
3. A horgsztavak idszakos ferttlentsre felhasznlt klrmsz s mszhidrt mennyisge, a semlegesls idtartama.
4. A feleltlen mrtkû mûtrgyas nvnyvdszer-felhasznls, illetve egyb szerves szennyezanyagok (ipari szennyvizek) beszivrgsa termszetes vizekbe, amely a nvnyi planktonok s egyes hnrflk elburjnzst, az n. eutrofizcit gerjeszti. |