A ponty horgszata
Hol keressk a pontyot?
A ponty tnyleges jelenltre valamely vzszakaszon - a horgszok szerencsjre -, klnfle jelekbõl kvetkeztethetnk. Ilyen pl. a "trs", vagyis az a jelensg, amikor a ponty lck utn kutatva feltrja a fenkiszapot, s a trs nyomn apr buborkok trnek a vz felsznre. Ne tvesszk ssze ezeket a rothads miatt keletkezõ gzfeltrsekkel! Mg az utbbiak egy helyrõl fakadnak fel, a pontytrst - a ponty lass vonulsnak megfelelõen - a buborkok lass helyvltozsa jelzi.
Egy msik, feltûnõbb jel a "pontyugrs". A pontynak sajtsgos tulajdonsga, hogy gyors nekilendlssel a vz szne fel trve, "kipenderl", valsggal kiugrik a vzbõl, s jellegzetes hangot ad nagy loccsanssal pottyan vissza. Ha valahol a ndszlen, a hnrosban vagy a nylt vzen pontyugrst ltunk, ott biztosan rakadunk a pontycsapatra. A ponty ugyanis mindig csapatosan vndorol! A csapat nha csak 4-6 egyedbõl ll, de gyakran tbb tucat is sszeverõdik, s lass vndorlssal keresi fel a j tpllkozhelyeket. A legjobb helyeken hosszan elidõznek. Ha megismernk a vzen nhny olyan helyet, ahol gyakori a pontyugrs, rdemes ezeket a helyeket szmon tartani s olyankor is felkeresni, amikor nem ltunk ugrst.
Szlcsendes idõben a ndmozgs is feltûnõen jelzi a pontycsapat tartzkodsi helyt, vonulst. Szeles idõben mr csak nmi gyakorlattal lehet a ponty ltal elõidzett ndmozgst szrevenni. Nem a nd magasan vz fl nyl levlzett, bugjt kell figyelni, hiszen azt mr a ks szl is erõsen ide-oda lengeti. A nd vzbõl kinyl vkony szrnak tvt figyeljk, amely a szl hatsra alig mozog, annl hatrozottabban odbb mozdul, kileng, ha ponty jr a ndasban.
Etets, csalik
A pontyhorgszok elõszeretettel hasznljk csaliknt a nvnyi magvakat, valamint a tetszõleges nagysgra s kemnysgûre alakthat tsztagyurmkat - a ponty fõ tpllka, az apr, puha testû llati szervezetek helyett. Emellett igen fontosnk tartjk a horgszhely nvnyi tpllkkal val rendszeres etetst, hogy a ponty megismerje s rszokjon a nvnyi csaltekre, s minl tbb csapat keresse fel az etetett helyet.
Az etets azonban nem mindig hozza meg a vrt eredmnyt. Vannak vizek, amelyekben a leggondosabban karbantartott, etetett helyeken is csak ritkn akad egy-egy ponty horogra. Mi lehet ennek az oka?
A magyarzatot a tgazdasgi haltenyszts gyakorlata adja meg. Bebizonyosodott, hogy csupn nvnyi takarmnnyal nem lehet pontyot tenyszteni. A ponty szmra nlklzhetetlen a halastavak apr llati szervezetekbõl ll termszetes tpllkkszlete. A nvnyi takarmny (bza, kukorica, bors, stb.) tmeges fogyasztsra csak tlzsfolssal lehet a pontyot knyszerteni. Ezrt a tgazdasgokban nem csupn annyi pontyot helyeznek ki, mint amennyit a t termszetes tpllkkal el tud ltni (100 %-os teltettsg), hanem ennek mintegy hromszorost (300 %-os teltettsg), jabban olykor mr a tbbszrst. gy a ponty rknyszerl a takarmny elfogyasztsra, hiszen a tlzsfolt llomny mr nem tall elegendõ termszetes tpllkot.
A termszetes vizeken azonban ms a helyzet. A termszet csak annyi halat tûr meg a vizeken, amennyit termszetes tpllkkal el tud ltni. Mirt fogyasszon a ponty kukorict vagy ms nvnyi eledelt olyan vzen, ahol korltlan mennyisgben ll rendelkezsre termszetes tpllk.
A fõtt kukorica vagy a klnbzõ anyagokkal zestett tsztagyurma teht nem csodaszer, amilynek a ponty nem tud ellenllni, ha egyszer megkstolta. Az etetsnek egybknt sem az a szerepe, hogy hozzszoktassa a pontyot a nvnyi tpllkhoz. Erre nincs is szksg, hiszen termszetes vizeink pontyllomnynak java rszt tgazdasgokbl teleptettk, ahol kt-hrom nyaras korig kukoricval s ms nvnyi anyagokkal takarmnyoztk a pontyot.
A tgazdasgi tapasztalatokat, ez etets szerept igyekezznk helyesen alkalmazni a horgszat eredmnyessgnek fokozsa vgett: knyszertsk a pontyokat a nvnyi csaltek felvtelre azzal, hogy sûrtjk a termszetes vizek pontyllomnyt olyan mrtkig, hogy - a termszetes tpllk szûks volta miatt - rknyszerljn a nvnyi csaltek elfogadsra. A j eredmnynek, a tbb kapsnak elsõsorban a ponttyal zsfolt vz, a 150-200 %-os teltettsg az alapvetõ felttele.
A horgszhelyek rendszeres etetse csakis ilyen krlmnyek kztt rvnyeslhet, s hozhatja meg az eredmnyt.
Milyen mdszert vlasszunk?
A pontyra igen vltozatos krlmnyek kztt horgszunk. Nem csupn abban kell dnteni, hogy szs vagy fenklmos kszsggel knljuk-e fel a csaltket, hanem figyelembe kell venni a vz mlysgt s ramlst, a horgszhely vzinvnyzettel val belepettsgt, az idõjrs alakulst, a ponty kapkedvt, s szmos ms krlmnyt is. Csakis ezek mrlegelsvel vlaszthatjuk ki a megfelelõ szerszmot s alkalmazhatjuk a legalkalmasobb horgszmdszert.
A. pontynak ktfle mdon knlhatjuk fel a csalit: szs vagy fenekezõ mdszerrel. A horgszhely tvolsga, a vz mlysge, ramlsa, a szljrs dnti el, melyik elõnysebb.
Megvrni vagy megkeresni?
Az alkalmazott mdszer attl is fgg, hogy egy helyben lve vrjuk-e a pontykapst, vagy cserkszõ horgszattal keressk meg a pontycsapatokat.
Az egyhelyben lõ horgszat elõnyeit azok lvezhetik legjobban, akik horgszllssal rendelkeznek vagy jellt helyk van. A pontyozsnak ez a legknyelmesebb mdja a jl teleptett vizeken rendszeres etets mellett tbbnyire j eredmnnyel jr s bks szrakozst nyjt. Htrnya, hogy egyetlen helyhez vagyunk ktve, amelyen az eredmnyessget tbb krlmny is megzavarhatja; pl. a horogrl leszakadt hal, a tladagolt etets vagy a pontyok idõszakonknti vndorlsa.
A ponty mg a legbõsgesebb tpllkot nyjt helyen sem marad meg llandan! Tartzkodsi helyt Iass mozgssal, de llandan vltoztatja. A cserkszõ, keresõ pontyozsnak ppen az a nagy elõnye, hogy a mr ismert jelek alapjn (pontyugrs, ndmozgs) rbukkanhatunk azokra a helyekre, ahol a pontycsapatok pillanatnyilag tartzkodnak.
Ugyanakkor htrnya, hogy nagyobb fradsggal jr, s a beplt vzpartok, horgszllsok miatt egyre kevesebb a nd menti szabad horgszhely. A mederben azonban mg korltlan lehetõsgei vannak a cserkszõ pontyozsnak.
A megfelelõ erõssgû szerszm kivlasztsakor tbb tnyezõt kell figyelembe venni. Mindenekelõtt a hal nagysgt. Minl nagyobb pontyra szmtunk, annl erõsebb felszerelst kell vlasztanunk. Igaz, hogy gyenge, hajlkony bottal, vkony zsinrral is ki lehet frasztani a nagyobb pontyot, mde ilyen felszerelssel csak kisebb fkezõ erõt tudunk kifejteni, ezrt a hal tbb zsineget hz le az orsrl, kirohansait sokszor meg ismtli, s hosszabb ideig tart a kifrasztsa.
Akadlyos terepen ms a helyzet. Itt mindenkppen meg kell akadlyozni, hogy a ponty mlyen bemenekljn a ndasba, mert a kagylk, csigk, a ndszlak menthetetlenl elvgjk, elfoszlatjk a zsineget. Ilyen helyen elengedhetetlen az erõs felszerels.
Ennek helyes megvlasztsa fgg a ponty tvgytl, kapkedvtõl is. Az hes ponty erõteljesen kap. Az sz mozgsa, a fenekezõzsinr feszlse hattozottan jelzi a kapst. A ponty azonban nem mindig hes. Vannak idõszakok, amikor kimondottan knyesen kap. A prefrontlis idõszakban pl. szinte lehetetlen horogra kapni, ha durva szerszmmal, nagy szemû, kemny kukoricval, merev zsinrral horgszunk. Mgis vkony, lgy zsinrral, kis horoggal nha mg ilyenkor is rkap az apr, puha csalira.
Sohasem tudhatjuk elõre, milyen lesz a ponty tvgya s mekkora ponty fog horogra akadni. A terepviszonyokat azonban azonnal megtlhetjk. Ennek alapjn a pontyozshoz tbbfle erõssgû felszerelst kell vlasztanunk, akr szs, akr fenekezõfelszerelssel horgszunk.
Nylt vzen, akadly nlkli terepen legknnyebb a helyzet. Itt btran hasznlhatunk egszen knnyû, hajlkony botot s a hozz tartoz felszerelst. Nylt vzen nemcsak sikerrel fraszthatjuk ki a tbb kils pontyot, hanem csakis ilyen rzkeny felszerelssel gyõzhetjk le a ponty vatoskodst, tvgytalansgt a knyes kapsok idõszakban.
A vzinvnyzet kztt, a hnros terleteken, a keskeny ndsv mentn mr csak jval erõsebb bottal akadlyozhatjuk meg, hogy a ponty a vzinvnyzetbe menekljn. A zsinrnak is vastagabbnak kell lennie. Ilyen helyen mr j hasznt vesszk a vastag hs horognak, nehogy a hal az erõteljes fkezs miatt leszakadjon a horogrl. Ez a kzperõs felszerels csak j kapsi idõszakban vlik be. Knyes kapsi idõszakban csak kivtelesen.
A szles, mly vizû ndas vagy a vz al sllyedt fk, tuskk krnyke jelenti a legnehezebb terepet. A mly vizû ndas lland otthona a pontyoknak. Ebben tanyzik, ebbõl jr ki-be, s a ndszleken kap leginkbb a horogra. Kaps utn azonnal a ndasba menekl, s ha kapitlis pldny, ellenllhatatlanul tr a nd belseje fel! Berohanst csak igen erõs bottal, nagy, vastag hs horoggal s erõs zsinrral lehet megfkezni. Ilyen felszerelssel csak j kapsi idõszakban szmthatunk eredmnyre.
szs horgszat
A skly, 1-2 m mlysgû, vzinvnyzettel belepett llvizeken - feltve, hogy a horgszhely nincs 10-15 m-nl tvolabb - legclszerûbb szs kszsggel pontyozni. A sikert nagyban elõmozdtja a minl csendesebb, alig hullmz vz. Csnakbl kis tvolsgra horgszva nha mg a mly mederben is jobban bevlik az szs horgszat.
Az szs szerelk vltozatai
A ponty horgszathoz mindig a terepviszonyoknak megfelelõ botot, zsineget, horgot s orst vlasszunk, de vegyk figyelembe a ponty kapkedvt is. vatossgt - a vz mlysgnek, ramlsnak, hullmzsnak, fenkviszonyainak figyelembevtelvel - elsõsorban az sz s az lmozs helyes sszelltsval gyõzhetjk le. Figyelembe kell venni azt is, hogy a pontykaps msodpercek alatt zajlik le! Az szjelzstõl a bevgsig tbbnyire csak 2-3 msodpercnyi idõ ll rendelkezsre.
A horogra kap ponty parnyi kukoricaszemet vagy mogyor nagysg tsztagyurmt szippant fel, majd lassan megindul vele. Ekzben lomnehezket s szt kell magval cipelnie. Minl kisebb a horog, az lom s az sz, minl vkonyabb s lgyabb a zsinr, annl kevsb rzi meg az ellenllst. mde a csalit nha messzire kell hajtani; ehhez nagyobb slyra, nagyobb szra van szksg. Erõs szlben, lassan raml vzben is csak nagyobb lommal tudjuk a csalit a fenkhez rgzteni. Horgszatunk sikert nagyban befolysolja, mikppen tudjuk az ellenttes szempontokat az sz s az lmozs kztti helyes sszhang megteremtsvel kielgteni.
Az szs szerelk rzkenysge szempontjbl hrom fõ tpust szoktunk meg klnbztetni: a klasszikust, a felfektetõs s az osztott sly szerelket.
A klasszikus szerelk (108.bra) ktsgen kvl legkevsb rzkeny a pontyozshoz. Lnyege, hogy a horog felett 20-30 cm-re egyetlen lmot erõstsnk a zsinrra, de jobb, ha csszlmot hasznlunk tkzõvel. Ha az sz elbrja az lmot, egyarnt alkalmazhatjuk vz kzti s fenken val horgszathoz. Elõnye, hogy a fenken fekvõ nagyobb lom miatt sem a szl, sem a vz lass ramlsa nem grgeti a csalit a fenken. Htrnya, hogy nem elg rzkeny, a kapst ksõn jelzi - ha eltûnik az sz, azonnal be kell vgni; tovbbi htrnya, hogy iszapos fenken a nagyobb lom mlyen elsllyed. Ilyenkor meg kell gondolni, vajon nem lenne-e j sz nlkl fenekezni.
A felfektetõs szerelk (109. bra), amelyet haznkban (!) hasznltak elõszr pontyozshoz, sokkal rzkenyebb az elõbbinl. Ehhez sajtos alak szt (a) s csak egyetlen, apr - 5-6 mm tmrõjû - lomgolycskt hasznlunk, amely kzvetlenl horog felett, attl csak 4-5 cm-re van a zsinrra rgztve. Az szra jellemzõ, hogy a vzbe nyl als rsze csak 4-5 cm hossz, vz fl nyl rsze viszont kiss hosszabb antennval kszl. Az eresztket gy kell belltani, hogy az lom a fenken fekdjn, az sz trzsnek felsõ rsze s az antennja pedig merõlegesen a vz fl nyljon. Kapsnl a ponty csak apr lmot emel fel a fenkrõl (1), s mikzben visszabillen eredeti helyzetbe, az sz lassan elfekszik a vz sznn (2), s gy feltûnõen jelzi a kapst. Ilyenkor mr be kell vgnunk!
A felfektetõs szerelket mg tovbb finomthatjuk, ha az lomterhelst nem egy darabban, hanem megosztottan, kt apr rgztett srtszemmel oldjuk meg (3). gyeljnk arra, hogy a felsõ srt egymaga ne tudja fggõlegesre lltani a szerelket, csak az als srtszemmel egytt.
A felfektetõs szerelk sajtos vltozatt, egyben a szerelk rzkenysgnek tovbbi fokozst jelenti a "feltols" szerelk, amely nha pontyozshoz is kitûnõen bevlik. Mûkdst azonban - mint specilis dvrezõ szerszmot - a dvrkeszeg horgszatnl ismertetjk.
A felfektetõs szerelk elõnyei csekly (1-2 m mlysgû) vzen s szlcsendes idõben nyilvnvalak. Mly vzen s erõsebb hullmzskor viszont alig hasznlhat. Mr gyenge szl, a vz kis ramlsa is megnehezti az eresztk pontos belltst. A hullmzs pedig ritmikusan hol felfekteti, hol merõlegesre lltja az szt. Erõs hullmzsban a felfektetõs szerelk hasznavehetetlen.
Az osztott sly szerelk (110. bra) ktsgen kvl az egyik legrzkenyebb s legsokoldalbb pontyozszerelk, amely egyarnt bevlik nyltvzi s akadlyos terepen val horgszathoz, fggetlenl a vz mlysgtõl. Ennl sem hasznlunk kisebb nehezket, mint a felfektetõs szerelknl - sõt esetleg nagyobbat. Csakhogy az lmot nem egyben, hanem 4-6 db srtszem formjban erõstjk fel a zsinrra, egymstl 15-25 cm tvolsgban. Az eresztket gy lltjuk be, hogy a legals, a horogtl 25-30 cm-re levõ srtszem se rje el a feneket (a), hanem efltt 15-20 cm-re lebegjen. A ponty kapskor nem emel fel lmot a fenkrõl, csupn a csaltket a horoggal. Amikor elindul vele, csak fokozatosan rzi az lmok s az sz ellenllst. De mr ksõ: amikor az sz elindul s a vz al sllyed, mg csak 2-3 msodperc telt el, de a csali mr mlyen a ponty szjban van, s bekvetkezik a bevgs.
Az osztott sly szerelknek rendkvli rzkenysge mellett az is nagy elõnye, hogy a csali nem sllyedhet az iszapba, tovbb egyarnt hasznlhat a sekly part menti vizeken s a meder mly szakaszain. Emellett vkony trzsû sz kivlasztsval hullmos vzben is jl hasznlhat.
Eredmnyes hasznlatnak egyik felttele az sz s az lmozs tkletes kiegyenslyozsa. Ennek elõfelttele, hogy mr otthon ksztsnk el nhny 70-90 cm hossz elõkt, klnbzõ erõssgû mûanyag zsinegen, klnbzõ slyozssal (b), s vlasszuk ki az eltrõ slyozsoknak megfelelõ szkat. A kiegyenslyozst az elõkk karikba tekersvel, s az sz aljn levõ karikba fggesztsvel otthon egy vzzel teli vdrben elvgezhetjk. Ha tl mlyre sllyeszti az elõke az szt, vegynk le az elõkrõl 1-2 srtszemet; ellenkezõ esetben nveljk a srtek szmt. A szerelk akkor van jl kiegyenslyozva, ha az sz trzsnek csak a legteteje ri el a vz sznt, egybknt csak az antenna nylik a vz szne fl. A 110. bra (c) s (d) rajza kt sztpuson is bemutatja a kiegyenslyozs helyes mrtkt. A (c) jelû parafa testû, tskssl trzsû s antennj sz; a (d) jelû vegszl trzsû s balsafa testû. Az utbbinl - gyelemmel a vkony antennra - nem rt, ha testbõl 2-3 mm-es darabka a vz szne fl nylik.
A msik elõfelttel az eresztk pontos belltsa. Ehhez a 111. bra szerint mindenekelõtt a szerelk j kiegyenslyozsrl kell meggyõzõdnnk. lltsuk be az eresztket jval rvidebbre, mint amilyen a vz mlysge (111. bra, 1). Ezutn akasszunk mlysgmrõ lmot a horogra, s az tkzõgumit toljuk fel a zsinron mindaddig, amg el nem rjk a horgszhelyen szksgesnek vlt hosszsgot. Ez nem mindig azonos a csnak mellett, illetve a horgszllson mrt vzmlysggel. Ha - esetleg tbbszri prblkozs utn - a horgszhelyre vetett kszsgnl gy ltjuk, hogy az sz trzse ppen elri a vz sznt (2), biztosak lehetnk abban, hogy az eresztk pontosan ugyanakkora, mint a vz mlysge. Ennl azonban valamivel mlyebb eresztkre van szksgnk. Mg llvzen is lehetsges ugyanis lass vzramls, emellett a fenk sem tkletesen egyenletes, a vz is gyakran hullmos.
Ezrt hosszabbtsuk meg az eresztket 10-15 cm-rel a 111. bra 3-as rajza szerint, s csak ezutn hzzuk az tkzõgumit feszesre. Mivel a horog 25-30 cm-re van a legals srtszemtõl, biztosak tehetnk abban, hogy a meghosszabbts ellenre sem ri el az lomszem a feneket, a ponty teht gyantlanul kap a csalira.
Ha a vz tl mly, gumitkzõ helyett hasznljunk pamuttekercs tkzõt, amely mg a bot kis zsinrvezetõ gyûrûin is knnyen tcsszik.
Az osztott sly szerelk nagy elõnyei mellett nem minden esetben hasznlhat. Az erõsen hullmz vz vagy a vz ramlsa megnehezti alkalmazst.
szs horgszat akadlyos terepen
A legerõsebb felszerelst a szles, mly vizû ndasokban kell hasznlni. llyenek hzdnak pldul a Balaton szaki partja mentn. A ndsv nhol csak 50 m-es, msutt megkzelti a 100 m szlessget. A vz mlysge a ndszleken 1,5-2,0 m krli, de szles svban elri az 1,0 m-es mlysget. Ez a vzszakasz, valamint a ndas elõtti vzrsz igazi otthona a pontynak. Itt lland mozgsban van. Ki-be jr a ndasba s legknnyebben a ndszleken, a ndba nyl kisebb nagyobb blkben, tlcsrekben kaphat horogra. Bevgs utn azonnal a ndba trtet! Berohanst - ha tbb kils ponty akadt horogra - csak igen erõs felszerelssel lehet kivdeni. Ilyen a 9. tbzat 4. csoportjba tartoz kb. 3 m hossz, legalbb 2,5-3,0 kg teherbrs ragasztott nd vagy vegrost (bambuszndnl 4-4,5 m-es) bot, 50-60-as zsinrral, kzepes nagysg trolorsval s 2/0-3/0-s vastag hs horoggal (112. bra, 1).
A ndszli helyeket csnakkal is felkereshetjk, de sokan elõnyben rszestik a vzre ptett horgszllst. Ezeket nhol bejrpadl kti ssze a parttal, msutt csak csnakkal kzelthetõk meg.
A horgszllsok igen kltsges ltestmnyek, emellett a hajzsra vonatkoz rendeletek szmos korltoz elõrssal szablyozzk ptsket! Ezrt a horgszlls fellltsakor nagy gondossggal kell eljrni. Nencsak arra kell gyelni, hogy a vzfenk ne legyen mly iszappal bortott vagy torzsokos, hanem arra is, hogy a horgszlls ne legyen tlsgosan kzel a horgszhelyhez.
A ndtl 1,0 m-re ptett llsrl ugyan jobbra-balra egyarnt kivethetjk a horgot, de ilyen helyzetbõl - oldalirnybl - nem tudjuk megakadlyozni a horogra akadt ponty ndasba rohanst (113. bra). Emellett az elkerlhetetlen dobogs is elriasztja a pontycsapatot. Ezrt igyekezznk az llst a ndtl nagyobb tvolsgra elhelyezni, vagy ha ez nem lehetsges, vlasszunk olyan helyet, ahol a nd kisebb ble biztostja a hely zavartalansgt (114. bra), s a halnak "szembõl" val frasztst. Itt az lls csak 1,0 m-re van a ndfaltl, mgis kb. 10,0 m-re horgszhatunk az blben s a ndsarkon, emellett a ponty ndasba rohanst ellenkezõ irny fkezssel akadlyozhatjuk meg.
Elõnysebb, ha a nd ble nagyobb, s a horgszllshoz nem vezet bejr (115. bra). Az lls itt kb. 5,0 m-nyire van a ndfaltl, mgis szs kszsgnket 8,0-10,0 m-re vethetjk be, sõt msik botunkkal fenklmos kszsggel j 20,0 m-re horgszhatunk a nd tls sarka kzelben.
Nem helyeselhetõ a horgszllsnak a ndasba mlyen benyl tlcsrekben vagy a nd belsejben levõ kisebb tisztsokon val felptse (116. bra). Ilyen helyeken a halat csak durva erõszakkal lehet a kiemelõhlba knyszerteni, sportszerû frasztsrl sz sem lehet. Emellett gy tbbnyire nagy kr keletkezik az amgy is gyrlõ ndllomnyban.
A horgszlls fellltsakor s õsszel, a partra szlltskor tartzkodjunk a nd puszttstl. Horgszat kzben ne bolygassuk meg feleslegesen a ndat, legfeljebb a horgszhely fl hajl egy-kt ndszlat vgjuk le, nehogy a dobst zavarja. Ennl is jobb megolds, ha egy vkony, knnyen szakad pamutfonllal ktjk ssze a dobst veszlyeztetõ ndszlakat.
A jl megvlasztott horgszlls bks, knyelmes s rendszeres etets esetn eredmnyes horgszatot nyjthat, feltve, hogy a szoktat etets folyamn megtartunk nhny alapelvet, ami fontos felttele a sikernek. Ilyen pldul az, hogy a ponty helyhez szoktatshoz semmi esetre se hasznljunk nagy mennyisgû, apr szemû, puha, a keszegek szmra nyenc tpllkot. Nemcsak azrt, mert eleszik a ponty elõl, hanem fõkppen azrt, mert nagy tmegû fõtt burgonynak, fõtt tsztaflknek s ms, a vzben gyorsan boml hasonl anyagoknak a beszrsa szennyezi a vizet, nagy oxignelvonssal jr! A vdrszmra vzbe szrt rothad anyag tnkreteszi a horgszhelyet, s a pontyot mg a krnykrõl is elriasztja! A helyes megolds: elõztatott, sõt nyers kukoricval vagy ms hasonl anyaggal val etets.
Fontos elv az is, hogy csak annyit etessnk, amennyi naponta elfogy. Slyos hiba, ha rossz kapsi idõszakban vltozatlanul beszrjuk a szoksos napi adagot. Ilyenkor szntessk be az etetst! Idõszakonknt kutatlapttal is ellenõrizzk, nem halmozdott-e fel tl sok etetõanyag a fenken.
Tartsuk meg azt a szablyt is, hogy a napi etetõanyagot lehetõleg a horgszat befejezse utn szrjuk ki, spedig olyan mennyisgben, hogy azt a pontyok a kvetkezõ horgszat kezdetig elfogyasszk. A horgszat megkezdsekor csak nhny szem fõtt kukorict - feltve, hogy a horogra is puha fõtt kukorict tûznk - szrjunk a horog kr, semmi esetre se nagyobb mennyisget. Hiszen azrt etettnk rendszeresen, hogy a csapat a horgszhely krnykn tartzkodjk s vrja az jabb adagot. Az elsõ kaps azt jelzi, hogy a pontyok megtalltk a beszrt szemeket, akrcsak a horgon levõt. Ilyenkor azonnal ismteljk meg a szrst mindaddig, amg kapsunk van. Nagyobb mennyisgû etetõanyag csak a horgszat befejezse utn kerlhet a vzbe.
A vz mentn lakk tbbnyire kora hajnalban s esetefel pontyoznak. Ilyenkor clszerû a napi etetõadagot kt rszletben kiszrni. Egyik rszt az esti horgszat befejezse, a msikat a hajnali horgszat utn.
Ha csnakkal kzeltjk meg a ndszlen levõ jellt helynket, nagy elõny, hogy tetszõleges tvolsgban horgonyozhatunk le a horgszhelytõl, gy kevsb zavarjuk azt. Emellett nem vagyunk egyetlen helyhez ktve; ms helyet is felkereshetnk, feltve, hogy van szabad hely a krnyken.
Pontyozs kzperõs szs felszerelssel
A csnakkal val horgszatnak akkor vesszk igazn "hasznt", ha kevsb akadlyos terepen, vagy klnsen, ha nylt vzen horgszunk. A ndsv nem mindentt olyan szles, mint a Balaton szaki partjn. Sõt a legtbb llvz, holtg, csatorna partjt csak keskeny ndas vezi. A sokszor csak 2-3 m szles nd nem lland otthona a pontynak, br szvesen tartzkodik a kzelben, fõkppen, ha hnrmezõk terlnek el mellette. Ezekben inkbb tall bvhelyet s j tpllkozterletet. Ha a hnrmezõk szln, kisebb tisztsain, vagy ms vzinvnyzet kzelben horgszunk, bevgs utn a ponty igyekszik ezekbe meneklni. Mgis - hacsak nem kapitlis pldnyrl van sz - sokkal kisebb erõ szksges a megfkezshez, mint ha a tl szles s mly ndasba meneklne.
Ha j magasra tartjuk a botot, tbbnyire csak 2-4 m-nyire hatol a hnrba. A feszes zsinr feltpi a hnrszlakat, ezek rakadnak az lomra, az szra s a hal fejre, gyakran egsz testt elbortjk. A ponty valsggal megbnul, s knnyen kihzhat a hnrbl.
Ilyen helyeken jval finomabb felszerelst hasznlhatunk pontyozshoz. Elegendõ a 9. tblzat 3. csoportjba tartoz, 2,7-3,0 m hossz, 1,5-2,0 kg teherbrs bot, 35-40-es zsinr kzepes peremfut orsval s 1-1/0 s, lehetõleg vastag hs horog. Az utbbit a 112. bra 1-es rajza tnteti fel.
Ez a felszerels teljesen elegendõ a legtbb tavunkban, pldul a Velencei-tban, a Rckevei-Dunban, a dunai, tisztai, krsi, stb. holtgakban, valamint a nagyobb csatornkban, nd menti vagy vzinvnyzet kztti szs pontyozshoz, akr partrl, akr csnakbl horgszunk.
A kzperõs felszerelssel val pontyozs legnagyobb elõnyt a keresõ, cserkszõ pontyozs kzben lvezhetjk. Ilyenkor nincs szksg szoktat etetsre, hanem az ismert jelek alapjn tallhatjuk meg a ndszleken vonul vagy a hnrosokban tartzkod pontycsapatokat.
Ha rakadunk az elsõ pontycsapatra, akr azonnal elkezdhetjk a horgszatot. De jobb, ha mg egy-kt helyet keresnk. Mielõtt azonban elindulnnk, szrjunk be egy marknyi kukorict a felfedezett helyre. Ha ez nd mellett van, csak nhny szemet szrjunk a ndba, a kukorica java rsze a ndsv el kerljn. Ezzel a helyben tart etetssel az a clunk, hogy a pontyok rakadva a beszrt elesgre, tovbbra is ott keresgljenek, turkljanak, amg vissza nem jvnk. Ha mg egy-kt alkalmas helyet tallunk, ksztsk elõ azokat is msfl-kt marknyi kukorica kiszrsval. A nagyobb mennyisgre azrt van szksg, mert ezekre a helyekre csak ksõbb fogunk visszatrni.
Ezutn megkezdhetjk a pontyozst az elsõ megszrt helyen. A csnakot leszrkarval vagy ktlre kttt nagyobb kõvel, illetve erre a clra ksztett betontmbbel horgonyozzuk le, a nd szltõl 8-10 m-re. Minl seklyebb a vz, annl nagyobb tvolsgra helyezkedjnk el a horgszhelytõl. A csnak rgztsekor nagy vatossggal jrjunk el, nehogy a csapat szrevegye a szokatlan mozgst, a talajrezgst, s elriadjon.
Ha ndszlen horgszunk, igyekezznk a horgot a szlsõ ndszlak kzelbe hajtani. De ne vigyk ezt tlzsba, nehogy tldobsnl a kszsg a szlsõ ndszlak kr tekeredjen, s kiszabadtsakor elriadjon a csapat. Elg ha az sz 0,2-0,5 m-re van a szlsõ ndszlaktl.
A jl elõksztett s megkzeltett helyen - hacsak a pontycsapat idõkzben nem vonult el - tbbnyire egy-kt percen bell kapsunk lesz. A horogra akadt hal kifogsa utn szrjunk be jbl nhny szemet, esetleg flmarknyi kukorict a horgszhelyre, hogy a csapat tbbi tagja megnyugodjon s jbl keresglni kezdjen a megszrt helyen. Megtrtnhet, hogy ugyanitt kifoghatjuk a msodik, esetleg a harmadik pontyot is.
Elõfordul azonban az ellenkezõje is. Hiba horgonyzunk le vatosan az elsõ helyen, nincs mozgs, nincs kaps. A pontycsapat odarkezsnk elõtt elhagyta a helyet. Kr ilyenkor hosszasan ott ldglni. Ha negyed rig nincs kaps, ne vrjunk tovbb, hanem keressk fel a msodik, esetleg a harmadik helyet. Elõfordul, hogy nha csak az utbbin akad horogra az elsõ ponty.
Ugyangy kereshetjk meg a pontyokat a hnrosban is. Ezek sok vzen a keskeny ndszegly mentn hzdnak. Ms vizeken a parttl tvol esõ vzrszeket lepik el kisebb-nagyobb hnrmezõk.
Csnakkal, keresõ horgszattal nemcsak a hnrosok szlre, kisebb bleibe, hanem a bennk levõ kisebb tisztsokba is bevethetjk szs kszsgnket. Ilyen hnrmezõk terlnek el pl. a Balaton szmos helyn, fõkppen az szaki parton s a dli oldalon hzd, nhol 250-300 m szles parti svon. A hajkiktõk krnykt is hnrmezõk vezik. A mlkrl is jl lehet horgszni a hnrmezõk szln, msutt csak csnakrl kzelthetõk meg a hnrmezõk.
A mlk tbbnyire zsfoltak. A tbbi helyen azonban korltlan lehetõsgei vannak a cserkszõ pontyozsnak. Szrjunk meg kt-hrom helyet egy-egy mark kukoricval, majd keressk fel sorra õket ugyangy, mint a ndszli horgszat kzben.
A hnrmezõk krnykn a sekly, tbbnyire csak 1,0-1,5 m mly, gyakran hullmos vzben nagyobb tvolsgra, nhol 15-20 m-re kell a horgot kihajtani. Ehhez nagyobb slyra s szra van szksg, ugyanakkor a szerszm rzkenysgnek nem szabad cskkennie. Ezrt hasznljunk ilyenkor hullmll, alul nagyobb parafa vagy balsafa testû szt (108. bra, d), s az elõke hossza ne legyen tbb 70 cm-nl. Az elõkre 7-8 srtszemet erõstsnk gy, hogy a legals a horogtl 20-25 cm-re, a tbbi pedig efltt sûrûn legyen elhelyezve (117. bra).
Cserkszõ horgszat kzben, feltve, hogy tbb helyen nincs kaps, prblkozhatunk ms csaltekkel. Mgis, ha tbb horgszhely vatos megkzeltse, megfelelõ mennyisgû helyben tart etets, valamint rzkeny szs szerelk ellenre sincs kaps a kzepes erõssgû szs felszerelsnkre, nyugodtan abbahagyhatjuk a pontyozst: az eredmnytelensget a ponty tvgytalansga okozta. Nha azonban mg ilyenkor is meg lehet fogni a pontyot, de ehhez az eddigieknl is rzkenyebb, finomabb felszerelsre van szksg.
szs horgszat nylt vzen
A legfinomabb pontyozfelszerelst az llvizeknek a parttl tbbnyire tvol esõ, mlyebb szakaszain, akadly nlkli terepen hasznlhatjuk. Itt a legnagyobb ponty is kifoghat a 9. tblzat 2. csoportjba tartoz, kb. 3,0 m hossz, 1 kg teherbrs bottal, 25-s zsinrral, kis peremfut orsval s 3-6-os szm vkonyhs horoggal. Az utbbit a 112. bra 3. rajza tnteti fel. Mly vzen a hosszabb, teleszkpos bot elõnysebb. Vlasszunk osztott sly szerelket, knnyû hullmll szval.
A ponty ltalban nem kedveli a meder hûvsebb, mly vzt. Vannak azonban olyan vizeink, amelyeknek partja hirtelen mlyl. Ezekben a ponty javarszt a nylt vzen tartzkodik, tbbnyire a dvrcsapatokkal egytt. A ponty itt is megtallja letfeltteleit, hiszen a fenkiszapban sok a sznyoglca s ms, a ponty szmra kedvenc termszetes tpllk.
A Rckevei-Dunn pldul a keskeny parti ndsv miatt a horgszok tbbnyire a partrl vagy horgszllsrl a meder fel vetik be fenekezõszerszmukat. Ugyan akkor a meder tlnyom rszn kitûnõ lehetõsg nylik keresõ pontyozsra szs felszerelssel. gyelni kell azonban a hajzsi rendelkezsek megtartsra, valamint arra, hogy ott helyezkedjnk el a nylt vzen, ahol a partrl horgszkat mr nem zavarjuk!
A nyltvzi cserkszõ pontyozskor is a pontyugrsok figyelsvel akadhatunk legknnyebben a csapatokra. A jl halastott horgszvizeken leginkbb a kora hajnali rkban szlelhetõ sok ugrs. Megfigyelhetnk a vzen olyan kisebb szakaszokat, ahol a meder alakulsa, a tpllk bõsge vagy ms ok miatt szinte mindennap sok az ugrs. Ezeket a helyeket jl jegyezzk meg s mg olyankor is keressk fel, ha nem ltunk ugrst. Azokat a helyeket, amelyeken horgszni akarunk, bjval jelljk meg. A nylt vzen csak vkony zsinegre szerelt, apr, 200-300 g-os nehezkkel terhelt bjt - pl. 40-50 cm-es nddarabot - szabad helyjellsre hasznlni, s a bjt a horgszat befejezsekor fel kell szedni! A zsineget a ndszrra tekerjk fel.
Lehetõleg kt-hrom hely megjellse s megszrsa utn kezdhetjk el a horgszatot a legelõszr megszrt helyen. A csnak lehorgonyzsakor vegyk figyelembe a szlirnyt s a vz lass ramlst. A keresztirnyban fj erõs szl mg a 10-15 kg-os kveket is kimozdthatja helykbõl. Ezrt a csnak mindig szlirnyban lljon! A horgszhelyeket csak 10-12 m-re kzeltsk meg. A jellõbja se a megszrt helyen lljon, hanem - a szlirny figyelembevtelvel - attl 10-12 m-re (118. bra). A helyet gy kzeltsk meg, hogy a csnak fara elrje a bjt. Ha a vz ramIsa s a szlirny nagyjbl egybeesik, mg lassan raml vzben is bevlik az szs szerelk.
A megszrt helyeket az eredmnyessg szerint vltogathatjuk. rzkeny, finom felszerelsnkkel a nylt vzen mg a gyengbb kapsi idõszakban is kifoghatjuk a pontyot, sõt a nagyobb dvrkeszeget is. A nyltvzi horgszat folyamn azonban a szerszmot mg tovbb finomthatjuk. Ennek mdjt a dvrkeszeg horgszatnl ismertetjk.
Fenklmos horgszat
Az szsfelszerels nem minden vzen alkalmas pontyozsra. Ha a horgot 15-20 m-nl nagyobb tvolsgra kell hajtani, ha tl mly a vz vagy gyorsabb a vzfolys, elõnysebb a fenklmos horgszat. A felszerels sszelltsakor itt is alkalmazkodjunk a terepviszonyokhoz. A 9. tblzatbl vlasszuk ki a terep nehzsgi foknak megfelelõen a 2., 3., illetve 4. csoportba tartoz felszerelst. Fenekezshez - az szs horgszattal szemben - a rvidebb: 2,10-2,55 m-es botok alkalmasabbak.
Legyen velnk nhny klnbzõ nagysg fenekezõlommal, klnbzõ erõssgû zsinrra szerelt fenekezõ elõke, nehogy a terepviszonyokhoz s a ponty kapkedvhez legalkalmasabb szerelk sszelltsval a helysznen kelljen veszõdnnk. Pontyozshoz egyarnt hasznlhatunk vglmos s csszlmos szerelket (73. bra).
A fenekezõ felszerelsnek fontos kiegsztõje mg a parittya (67. bra). A parittya gumija legyen j minõsgû s kb. 30-35 cm hossz. A kukorica befogadsra szolgl zacsk oldalai ne legyenek zrtak, csupn a fenkrsze legyen flkr alakban levarrva. A parittyval a 25-35 m tvolsgra hajtott horog kr nhny ngyzet mteres terleten sztterthetjk a kukoricaszemeket. Ez a tvolsg, ha fenekeznk, ltalban elegendõ.
Ha kivteles esetben ennl is nagyobb tvolsgra kell a csalit eljuttatni, egyesek az etetõanyaggal jl megtlttt etetõkosarat (119. bra, a) hasznljk csszlomknt (b) vagy vglomknt (c). Akadlyos terepen jobb az egyetlen horoggal szerelt elõke; nylt terepen - fõkppen, ha ktfle csaltekkel horgszunk - elõnysebb a kthorgos szerelk (119. bra, b s c).
A felszerels sszelltsakor a terepviszonyokon kvl figyelembe kell venni a fenk iszapos jellegt is. Minl nagyobb tvolsgra hajtunk, annl nagyobb lomra van szksg. A nagy lom mlyen sllyed az iszapba, sokszor a csalit is magval hzza (120. bra, 1), s kapskor a halnak a zsineget nemcsak az lmon, hanem a vastag iszaprtegen is t kell hznia. Bevgskor a vkony zsinr knnyen megsrlhet. Ennek megakadlyozsra jl bevlt a 120. bra 1. rajzn bemutatott eszkz, amely a horgot az iszaprteg felett tartja. Ennl a sly a vkony mûanyag csõ egyik vgre van erõstve, a zsineget a csõ msik vgre rgztett forgkapocs fln vezetjk ki.
A vz ramlsi viszonyai is befolysoljk a fenekezs mdjt. Ha a partrl merõlegesen hajtjuk be a horgot, mg a lassan raml vz is annyira nekifeszl a zsinrnak, hogy csak egszen vkony zsinrral s nagy lommal lehet a horgot helyben tartani. Kedvezõbb a helyzet, ha csnakbl a meredek partoldalban vagy a parti kvezs tvben pontyozunk. Ilyenkor a csnakot a partra hzva, a csnak vgbõl a vzfolys irnyban lefel horgszunk (121. bra). Jval nehezebb, ha a parttl tvolabb esõ vzben horgszunk. Ilyenkor a csnakot - a vz ramlsnak figyelembevtelvel - gondosan kell rgzteni, nehogy imbolyogjon. A horgot mindig lefel, a vz irnyba dobjuk.
Figyelembe kell venni a szlirnyt is! Erõs szlben szinte lehetetlen a csnakot jl lehorgonyozni. Az ide-oda billegõ csnakban hol megfeszl, hol meglazul a zsinr. Sose tudni, mikor van kaps; kr ilyenkor fenekezssel ksrletezni.
Fenekezs kzben a zsinr szaktszilrdsgt nemcsak az iszapos, de a homokos fenken is llandan ellenõrizni kell. Sekly vzen tvoli dobsnl a zsinr tbb mter hossz darabja a fenken fekszik. Bevgskor a homokszemcsk valsggal vgigcsiszoljk a zsineget. Az elõkt s a zsinr nhny utols mternek teherbrst ezrt horgszat kzben is tbbszr ellenõrizni kell.
Pontyozsnl a zsinr megfeszlsnek vagy meglazulsnak kezdettõl a bevgsig csak 2-3 msodpercnyi idõ ll rendelkezsnkre. Ha ezalatt nem vgunk be, tbbnyire elksnk! Pontyra legbiztosabb ezrt egyetlen, kzben tartott bottal fenekezni. Az ujjaink kztt tartott zsinegen a feszls elsõ pillanattl kezdve megrezzk a kapst, s ksedelem nlkl bevghatunk.
Ha nem vgunk be idõben, a gyors bevgs hjn a feszlõ zsinr kihzza a ritmikusan llgzõ, ttog ponty szjbl a horgot anlkl, hogy elakadna. Ilyenkor azt hisszk, hogy abbamaradt a kaps. A valsgban elkstnk a bevgssal! A j akadsnak az erlyes, gyors bevgs az elõfelttele! Ezrt helyes a botot kzben tartani, s egyetlen bottal fenekezni.
Haznkban - sajnlatosan - a horgszok tbbsge kt bottal fenekezik pontyra. Ez csak akkor lehet eredmnyes, ha a horgsz llandan botjai kzelben tartzkodik, hogy kapskor egy pillanatot se kssen. A vkony zsinrok lland szemmel tartsa a tkrzõ vzfelleten nehz, szemet ront feladat. Ezrt sokan kapsjelzõkkel knnytik meg a figyelst. A leggyakrabban hasznlt kapsjelzõket a 77. bra tnteti fel.
A testforma jelentõs eltrst okoz az egyes pontyfajtk vdekezsben. A gyorsabb vzfolyshoz szokott hossz s hengeres testû nyurga ponty gyors kirohanssal kezdi vdekezst, s ezt szmtalanszor megismtli. Emellett szvsan kzd az letrt, mg csak a kiemelõhlba nem kerl. A zmk testû nemes pontyok vdekezst nem annyira a heves kirohans jellemzi, mint inkbb a kitart, fradhatatlan krzs a horgszhely krl. |