Magyarhorgasz
Magyarhorgasz
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
chat
 
LINKEK
 
Ponty

Ponty

 

 

Tudomnyos neve: Cyprinus carpio L.
Orosz neve: sazan.
Nmet neve: Karpfen.
Angol neve: carp.

 

 

TILALMI IDÕ, MRET- S MENNYISGI KORLTOZS AL ESÕ HALFAJ!
A ponty nemcsak a tgazdasgi haltenyszts, hanem a horgszat szempontjbl is legfontosabb halfajunk. Egyike legnagyobbra nvõ halainknak. Vltozatos horgszata s kitart vdekezse a horgon kitûnõ sporthall avatja. Valamennyi halunk kzl a ponty rtkesti legjobban sekly vizû tavaink s a holtgak termszetes tpllkt, emellett viszonylag nagy tmegben szaporthat. Ezrt a ponty az a halfaj, amelynek termszetes vizeinkben val teleptsvel a jvõben is remljk, hogy ki tudjuk elgteni az egyre nvekvõ horgsztbor nagy testû, jl vdekezõ halak fogsra irnyul ignyt.

 

LERSA

A haznkban lõ halfajok jelentõs rsze a pontyflk csaldjhoz (Cyprinidae) tartozik. A ponty ennek a csaldnak egyik legnagyobbra nvõ, gazdasgilag s horgszati szempontbl egyarnt legfontosabb tagja.
Szja kzepes nagysg. A felsõ szjnyls szln kt hosszabb s kt rvidebb tapogat-zlelõ bajuszszl helyezkedik el.
Az szk kzl a htsz s a farok alatti sz elsõ sugara kemny, csontos s fûrszes szlû.
A vizeinkben foghat pontyok alakja, pikkelyezettsge, szne s nvekedsi teme annyira vltozatos, hogy joggal beszlhetnk klnbzõ pontyfajtkrl. A nemes ponty vltozatait az eltrõ termszeti adottsgok (folyvz, llvz), valamint a ponty-tenysztõk eredmnyes nemestõmunkja hozta ltre.
Az alak szempontjbl hrom pontyfajtrl beszlhetnk : a nyurga pontyrl, a tõpontyrl s a nemes pontyrl. Megklnbztetskre vezettk be a "profilindexet", vagyis azt a szmot, amely megadja, hogy a test hosszsga (h) hnyszorosa a test magassgnak (m). Teht Pi = h / m.
A nyurga ponty profilindexe a legnagyobb, 3,5-4,5 kztt vltakozik. Vagyis testnek hosszsga tlagosan ngyszerese a magassgnak. Ma mr inkbb csak a folyvizekben fordul elõ.
A tõponty profilindexe 2,8- 3,5 kztt vltakozik. A legõsibb pontyfajta, amely egyarnt elõfordul nagyobb folyinkban, a tavakban s a vzi nvnyzettel szeglyezett holtgakban. A nemes ponty profilindixe 2,4-2,8 kztt vltozik. A sok vtizedes nemestõmunka eredmnyekppen kitenysztett nemes pontyot ranylag kis fej, rvid, de magas trzs s igen gyors nvekeds jellemzi. Valamennyi pontyfajta kzl a nemes ponty rtkesti legjobban a tpllkot.
A pikkelyezettsg szempontjbl is tbb vltozatot klnbztetnk meg. A nyurga s a tõponty testt a fejtõl a farokrsz vgig kzepes nagysg, aranysrga sznû pikkelyek bortjk; ezek a hton kiss sttebbek s barns-zldes rnyalatak. A nemespontyok kztt is tenysztenek pikkelyeseket, javarszk azonban csak hinyosan pikkelyezett, sõt van kzttk szinte teljesen csupasz ponty is. Ennl a ht oldaln hzd pikkelysoron kvl csak nhny nagymretû, ovlis alak pikkely helyezkedik el a farokrszen s a hason, teste egybknt csupasz. Bõre vastag s sttbarna-sttzld sznû, csak a hasa alja vilgosabb. Egy msik vltozat az "oldalpikkelysoros" tkrs ponty. Sem a htn, sem az oldaln nincs pikkelysor, teste csupasz, csupn elszrtan helyezkedik el rajta nhny nagyobb pikkely. Bõre ugyancsak vastag, s hasonl sznû, mint a tkrs ponty.

 

 

rzkszervek, belsõ szervek

Az rzkszervek s a belsõ szervek kzl csupn azokrl emlkeznk meg, amelyek klnsen jellemzõk a pontyra.
Az rzkszervek kzl a ponty lt-, egyenslyoz s hall-, valamint az ramlst rzõ szervei csak tlagosan fejlettek. Annl fejlettebb a szagl- s zlelõszerve. Az utbbi apr zlelõbimbk sokasgbl ll, amelyek nemcsak a szjat s a bajuszszlakat, hanem szinte az egsz testet belepik. rdemes megemlteni, hogy a tpllk zt a ponty csak kzvetlenl rzkeli, a tpllk szagt azonban tvolbl is.
Ugyancsak igen fejlett a ponty hõrzkelse. Mr 1-2 C-os hõmrsklet-vltozst is megrez, s azonnal alkalmazkodik hozz. A vz hõmrsklete dntõen befolysolja a ponty egsz letritmust, ivari lett, tli vermelst, tpllkozst, tartzkodsi helyt. Mindig a szmra legmegfelelõbb hõmrskletû vzrteget igyekszik felkeresni.
A ponty nem csupn a kopoltyn keresztl llegzik, hanem a bõrn t is! Ez magyarzza, hogy hûvs idõben a ponty rvid ideig a vzen kvli tartzkodst is elviseli. De fontos szerepe van a kisegtõ llegzsnek olyan idõszakban is, amikor a vz oldott oxigntartalma jelentõsen cskken. Ilyenkor a pontyok elhagyjk a vz mlyebb rtegeit s a vz sznn szrcslik a levegõt: "piplnak".
Sajtsgos a ponty tpllkoz-emsztõ szerre is, amely a harmonikaszerûen elõre tolhat s visszahzhat szjnylssal kezdõdik. Ez nemcsak arra alkalmas, hogy a fenkiszapot feltrva kiszedegesse belõle a rovarlckat, hanem arra is, hogy a kvekrõl, ndszlakrl leszaktsa a kemnyebb tpllkot, pl. rovart, csigt, vndorkagylt. Ez utbbiakat, valamint a kemny nvnyi magvakat garatfogaival õrli meg.
A feldarabolt tpllk a kzpblbe kerl, ahol megemsztõdik. A pontynak ugyanis nincs gyomra! A kzpbl a vgblben folytatdik. A meg nem emsztett tpllk (nvnyi rostok, kagylhj stb.) a vgblnylson t hagyja el a ponty testt.

SZAPORODSA S NVEKEDSE

Szaporodsa

A ponty vsa nha mr prilis vgn elkezdõdik, ha a vzinvnyzettel bortott sekly szlvizek hõmrsklete elri a 17-18 C-ot. A fõ vsi idõszak mjus-jniusra esik, de elõfordul, hogy mg jlius elejn is vik.
A ponty termszetes szaporodsnak nhny vtizeddel ezelõtt mg nagy volt a jelentõsge, hiszen az ikrsban vente mintegy 150 ezer 1-1,5 mm tmrõjû ikra fejlõdik testtmeg-kilogrammonknt. Ez a roppant termkenysg azonban a vizek szablyozsa, az vterletek jelentõs cskkense vagy megszûnse, a gyakori vzszint-ingadozs s fõkppen a fokozd vzszennyezõds miatt egyre kevesebb vzen, egyre cskkenõ mrtkben rvnyeslhet. Napjainkban alig van olyan termszetes viznk, amelynek pontyutnptlst a termszetes szaporods csak rszben is fedezn. Annl nagyobb eredmnyeket rtek el halszaport gazdasgaink a pontyivadk tmeges s viszonylag olcs elõlltsban. gy lehetõv vlt, hogy az arra alkalmas termszetes vizeink pontyllomnyt magas szinten tarthassuk.

Nvekedse

A nyurga ponty nvekedse igen lass. Az 1,0 kg-ot csak 5-6 ves korban ri el. Tbbnyir 0,75-1,50 kg-os pldnyok akadnak horogra. Egyes vizeken, pl. a Rckevei-Dunban, a Krskben, a Tiszban, a Balatonban nha mg 4,0-5,0 kg-os, sõt azon felli pldnyok is elõfordulnak.
A tõponty nvekedse gyorsabb a nyurga pontynl. Mr 4 ves korban elrheti az 1,0 kg-ot. Horogra tbbnyire az 1,5-2,0 kg-os pldnyok akadnak. Vannak tavak s hoItgak, amelyekben a 10,0 kg-ot jval meghalad pldny sem ritka.
A nemes ponty az elsõ vben tlagosan 10-120 g-os, a msodikban 200-350 g-os, a harmadikban 800-1500 g-os. De igen kedvezõ tpllkozsi krlmnyek kztt a hromnyaras nemes ponty meghaladhatja a 2,0 kg-ot is. Ez az oka annak, hogy ma mr kizrlag kis profilindexû nemes ponttyal npestjk a horgszvizeket. A nemes ponty a termszetes vizekben is megtartja gyors nvekedst, megfelelõ tpllkozsi krlmnyek kztt. Tbbnyire 1,5-3,0 kg-os pldnyok akadnak horogra, de a rekordlistn vente szerepel nhny 10-20 kg kztti pldny.

 

TARTZKODSI HELYE S TPLLKOZSA

Tartzkodsi helye

A ponty a folyk mellkgainak, rterleteinek hala. Haznk vizeit vszzadok ta a Duna als szakaszrl felvndorl pontyok npestettk be. Kisebb-nagyobb folyinknak a tavaszi radskor elnttt tbb 100 ezer hektrnyi terletn mindenhez hozzjutott a ponty, ami lethez szksges: bõsges terlet a tpllkozshoz s sekly vizû, nvnyzettel belepett szlvizeket a szaporodshoz. Szinte elkpzelhetetlen bõsg jellemezte a Tisza, a Duna, a Krsk s ms vizek halllomnyt abban az idõben, amikor mg nem kerlt sor ezeknek a vizeknek a szablyozsra.
A mlt szzad kzepn kezdõdtt vzszablyozsok alaposan megvltoztattk a helyzetet. Folyvizeink pontyllomnya azta jelentõsen megfogyatkozott. Ugyanakkor az idõkzben ponttyal benpeslt kisebb-nagyobb tavak mellett az jonnan ltrehozott zrt holtgak, a lass folys csatornk, a vlgyzrgtas tavak nyjtanak rszbeni krptlst a vzszablyozsok miatt elvesztett pontyos vizekrt. Ezek a sekly vizû, mr tavasszal jl felmelegedõ tavak, holtgak s csatornk a folyvizek rterleteire emlkeztetnek. Kialakul bennk a vzinvnyzet, szlket tbbnyire ndas szeglyezi, s a seklyebb, 1-2 m-es rszeken megtelepszik a hnr. A ponty legszvesebben s ndasok, hnrosok krnykn tartzkodik, az 1-2 m mlysgû vzrszeken. Itt megtallja mind a bvhelyet, mind a bõsges tpllkot. Ezeknek a vizeknek az is nagy elõnye, hogy zrtak, a hal nem szkhet ki belõlk. rdemes teht ezekbe pontyot telepteni.
A szablyozott folyvizek gyors folys medre nem igazi otthona a pontynak. Ott inkbb csak radskor, vonuls kzben akadhatunk r. A kisebb folyvizek lass folys, mlyebb rszein, a fenkre sllyedt fk, tuskk kztt mr inkbb eltanyzik. Ott, ahol a partot nd vagy ss szeglyezi, vagy ahol bokrok borulnak a vz fl, szvesen tartzkodik. Kedvenc tartzkodsi helye az erõmûvek alatti rvnylõ vizek csendesebb szakasza, a vzbe nyl sarkantyk, ruganyok mgtti csendes, mly vzrsz.
Mind a foly-, mind az llvizeken a ponty gyakran vltoztatja tartzkodsi helyt. vskor a sekly part menti vizeken talljuk (ilyenkor tilalom vdi!). A tli hnapokban, a vermelsi idõszakban tbbnyire a meder mly szakaszain vagy mly vizû ndasokban, nagy csapatokba tmrlve, szinte mozdulatlanul vrja a tavaszt.
A horgszszezonban tbb klnbzõ tnyezõ (pl. a vzlls vltozsa, a rendelkezsre ll tpllk mennyisge, a vz hõfoka s oxigntartalma) hat jelentõsen a pontycsapatok elhelyezkedsre s vonulsra.
Az rads vagy apads fõkppen a folyvizeken okoz jelentõs vltozst. Ha rad a vz, partkzelben talljuk; gyors apadskor, alacsony vzlls mellett a mlyebb gdrket keresi fel, ha ilyenek nincsenek, lefel vndorol a vz als szakaszai fel.
llvizeken a vzlls vltozsa tbbnyire igen lass, ezrt a ponty itt inkbb ms tnyezõk hatsra vltoztatja tartzkodsi helyt. Ilyen pl. a tpllkszûke vagy -bõsge valamint a bvhely. Br a ponty a sekly vizû tavakban, holtgakban a ndasok, hnrosok krnykn j bvhelyet s kielgtõ tpllkot tall, szvesen keresi fel a mlyebb (2-5 m) nylt vizeket is, hiszen a mly vz j bvhely, s az iszapos fenken rengeteg tpllk terem.
Jelentõs befolyst gyakorol a ponty tartzkdsi helyre a vz hõmrskletnek vltozsa. A gyors lehûls erõsen megviseli szervezett. Mrpedig ez nyron a sekly vizeken gyakran bekvetkezhet, a nappali felmelegeds s az erõs jszakai lehûls kvetkeztben. Ilyenkor a ponty a mlyebb vizekre menekl. De a mly vizeken is tbb fokos lehet az eltrs a vz felsõ s als rtegei kztt. A ponty lehetõsg szerint a vz meleg rtegt igyekszik felkeresni.
A vz oxigntartalmnak vltozst is figyelemmel kell ksrni. A nyri hnapokban sokszor 20-25 C-ra felmelegedõ vz oldott oxigntartalma (6-7 kbcentimter / liter) bõsgesen elegendõ a ponty szmra, br letfolyamatai ilyenkor a legintenzvebbek. Csakhogy az, ami a vz egszre rvnyes, nem mindig rvnyes a vz egyes szakaszaira. A sekly, iszapos, korhad anyagokat tartalmaz, nvnyzetmentes vzrszek oxigntartalma a knikulai idõszakban igen csekly. Ezekrõl a ponty olyan vzinvnyzettel belepett vzszakaszokra hzdik, amelyeken a nvnyzet legalbb a nappali rkban oxignt termel. A ponty minimlis szksglett sem kielgtõ oxignszûke lp fel azokban az elmocsarasod tavakban, amelyekben llandan gzbuborkok szllnak fel a vz sznre, a kros gzokat tartalmaz iszaprtegbõl. De mg a legjobb horgszhelyet is tnkre lehet tenni a vzben oldd anyagokat tartalmaz etetõanyag (moslk, ztatott kenyr stb.) tmeges kiszrsval. Ezeken a helyeken is oxignhiny lp fel, s a ponty mg a krnykrõl is elmenekl.

Tpllkozsa

A pontyivadk tpllkozst a vzben lebegõ apr llati szervezetekkel (kerekes frgek, kandicsrk, vzibolha, stb.) kezdi. A msodik nyrtl fõ tpllka a partkzeli vizeken s a nylt vz iszapjban nagy tmegben tenyszõ legklnbzõbb rovarlca. De mg a tbb kils ponty is ezeket az apr, puha testû llati szervezeteket fogyasztja a legnagyobb mennyisgben, tovbb a csigt, a kagylt - fõkppen vndorkagylt -, a gilisztt, a krszlct stb.
Ezeket trja ki a fenkiszapbl, csipegeti le a ndszrrl s ms vzinvnyrõl. Elfogyasztja ezenkvl egyes hnrflk fiatal hajtst, termst is.

A ponty tvgyt befolysol tnyezõk

Elsõsorban a vz hõfokrl kell szlni. Ksõ õsszel, amikor a hõfok 8-10 C al sllyed, a ponty kisebb-nagyobb csapatokban a vermelõhelyek fel hzdik, s a 4 C-ra lehûlt vzben alig vesz maghoz tpllkot. Az egsz telet a vermelõhelyen tlti, s csak akkor mozdul ki onnan, amikor tavasszal a vz hõfoka 8-10 C fl emelkedik. Eleinte csak apr rkflket fogyaszt. A vz hõfoknak nvekedsvel egyre gyorsulnak letfolyamatai, gy emsztse is. A 14-16 C-ra melegedett vzben mr elfogyasztja a nagyobb falatokat. tvgya nyron a 20-25 C-os vzben a legnagyobb! Ilyenkor valsggal tmi magba a tpllkot.
Az õszi hnapokban cskken a vz hõmrsklete, s az elsõ hûvs jjelek utn jelentõsen megcsappan a vz termszetes tpllkkszlete, ezrt a mg tvgynl levõ ponty nem jut elegendõ tpllkhoz (ennek kvetkeztben sok ilyenkor a kaps). Az oktber-novemberben vermelsre gylekezõ pontycsapatok csak slyosbtjk a helyzetet; egyre nvekvõ s tmrlõ csapatok lnek rohamosan cskkenõ tpllkbl. .
Egyes vizeken, pl. az erõmûvek hûtõtavaiban a vz mg a tli hnapokban sem hûl 10-15  C al, teht a termszetes tpllktermels egsz tlen t folyik. Ezekben a tavakban a ponty nem vermel; a tli s a kora tavaszi hnapokban is tpllkozik, s a befoly meleg vz krnykn tartzkodik!
Az oxigntartalom ugyancsak befolysolja a ponty tvgyt. A tlsgosan felmelegedett vzben annyira cskkenhet az oxigntartalom, hogy a ponty elmenekl onnan, s a hûvsebb, oxigndsabb vzben keresi a tpllkot. Ha az oxignhiny oly nagy mrtkû, hogy a ponty a vz sznn piplni, fulladozni kezd, termszetesen semmi tvgya sincs.
A napszak is befolyssal van a ponty tvgyra. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a klnbzõ vizeken eltrõ napszakokban van tvgynl. Minden vzre rvnyes szably teht nincs. Csupn az a tapasztalat, hogy a meleg nyri hnapokban szmos vzen a hajnali, a kora dlelõtti, valamint a ksõ dlutni rkban tpllkozik inkbb, mint a forr dli, kora dlutni idõszakban. Õsszel s tavasszal viszont a dli s a kora dlutni rkban van tvgynl, de vannak vizek, ahol jszaka is.
Br a ponty tvgya a 20-25 C-os vzben a legnagyobb, mgis elõfordul, hogy a nyri hnapokban nha napokig alig vesz maghoz tpllkot. Rendszerint a vz gyors apadsakor, tovbb a frontbetrs elõtti flledt, dli szeles idõjrskor cskken az tvgya. Ilyenkor valsggal koplal.

A ponty frontrzkenysge

Az idõjrsi frontok tvonulsa rzkenyen rinti a legtbb embert (fejfjs, letrtsg, szvbntalmak stb.). Gyakorlati tapasztalat, hogy a pontynak is igen nagy a "frontrzkenysge": a front kzeledsnek idõszakban napokig alig vesz maghoz tpllkot.
Az idõjrsi frontok tbbnyire az Atlanti-cen felõl, keleti irnyba haladva rik el haznkat. A front keleti oldaln meleg, a nyugati oldaln pedig hideg lgtmegek helyezkednek el. A dl felõl raml meleg levegõt a 107. brn fehr nyl jelzi. A front kzeledsre a lgnyoms fokozatos cskkense, a szl dlire, dlnyugatira fordulsa, a meleg, flledt levegõ utal. A meteorolgusok a levegõnek ezt az llapott "prefrontlis" (front elõtti) llapotnak nevezik. Amg ilyen tpus levegõtmeg van haznk fltt, jelentõsen cskken a ponty tvgya. Minl nagyobb a lgnyomsess (pl. 10-20 mm), minl hosszabb ideig tartzkodik haznk felett prefrontlis levegõtmeg, annl erõsebb s hosszan tartbb a ponty tvgyra gyakorolt hatsa (ilyenkor beszlhetnk a knyes kapsok idõszakrl).
Amikor a front tvonul felettnk, a dlnyugati szl nyugatira-szaknyugatira fordul, s gyakran az esõ is megered, egyszerre megjavul a ponty tvgya.
A prefrontlis lgtmegek kedvezõtlen hatsa haznkban ltalban 2-4 napig tart. Ennyi idõ szksges ahhoz, hogy a front az cen felõl elrje haznkat, s a front mgtt beraml hûvs levegõ kisprje a flledt meleg lgtmeget. De elõfordul, hogy a front megreked az Alpoknl, s a ponty tvgytalansga egy htig is eltart ("dgltt a vz, nincs pontykaps").
A fronttvonuls azonban nem mindig okoz ennyire mlyrehat vltozst a ponty tvgyban. A nyri zivatarok idõszakban nha tbb zivatarfront vonul t haznkon nhny rs idõkzben. Ilyenkor is vltoz a szlirny, a lgnyoms azonban csak 1-2 millibarnyit cskken, majd jra emelkedni kezd. Ez az idõjrsi helyzet csak mrskelten cskkenti a ponty tvgyt.
Ugyancsak kisebb mrtkben jelentkezik a prefrontlis idõjrsi helyzet hatsa azokban a termszetes vizekben, amelyekben sûrûn teleptettek pontyivadkot. Ezek a takarmnyhoz szoktatott, szinte hziastott pontyok kevsb frontrzkenyek, mint az olyan termszetes vizekben lõk, amelyekben a horgszok megelgednek a termszetes utnptlssal, vagy csak gyr az ivadktelepts. Ezt a tapasztalatot a tgazdasgi gyakorlat is igazolja.
Az rads-apads hasonlan befolysolja a ponty tvgyt. Mr az radst megelõzõ, "pezsdlõ" vzben megnõ az tvgya. Lass radskor mohn tpllkozik az elnttt terletek tertett asztaln. A vz apadsakor viszont cskken az tvgya: gyors apadskor - napi 30-40 cm-en fell - alig tpllkozik.

Vilagrekord: 34,65gr tponty

Christian Finkelde

 

 

 
ra
 
Naptr
2024. Szeptember
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
szmll
Induls: 2007-02-03
 
szavazs
Lezrt szavazsok
 
Idjrs
Idjrs
 
mahor
mahor
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints