A KESZEGFLK
![](http://diszhaldiszkont.shp.hu/hpc/elemkepek/diszhaldiszkont/diszhaldiszkont11630177551186376840.jpg)
KESZEGFLK
Dvrkeszeg (Abramis brama)
A dvrkeszeg teste oldalrl laptott magas, a fiatalabb pldnyok vilgosabbak (pikkelyeik ezstsek), az regebbek srgs-bronzosak. Herman Ott a nagy polihisztor a "keszegjellem legtrzsksebb alakjaknt" jellemezte. Kedveli a lassabb folys folykat, nagyobb tavakat, holtgakat (Dunban, Tiszban, Krskben, llvizek kzl a Balatonban a Velencei-tban, a Tisza-tban nagy llomnyban lnek). Szinttj is van rla elnevezve az n. dvr szint-tj. Ormnyszeren elrenyjthat szjval, az iszapban keresi tpllkt, csigkat, kisebb kagylkat, rvasznyog lrvt, amely a legsikeresebb csalija is. Mint szjllsa is elrulja, lelmt elssorban a fenken keresi, de llvizekben gyakran tallhat vzkzt is, ritkn feljn a felsznre is fleg a hajnali rkban.
z- s szagrzkelse fejlett, messzirl megrzi az etetanyag szagt, kedveli az des zeket, de fleg tavasszal eredmnyesek lehetnk, ha a natr etetanyaghoz sok st kevernk.
Mjusban-jniusban vik a part menti nvnyzet sekly rszn, sokszor a halak hta is kiltszik a vzbl, ilyenkor prdul szolglhatnak a nagyobb pldnyok a vzimadaraknak, vzi emlsknek. Sok helytt horgszati tilalmat rendelnek el ebben az idben, nhol megtiltjk a vzparton val tartzkodst. St egy idben, Svdorszgban mg a harangozs is tilos volt a vizek kzelben fekv templomokban, hogy az vst ne zavarjk. Nvekedse tpllkban gazdag vizekben gyors, testhosszsga elrheti a 40-50 centimtert s testtmege a 4-5 kilogrammot.
Karika keszeg (Blicca bjoerkna)
Leginkbb dvrkeszegre emlkeztet alakja, de ha jobban szemgyre vesszk, szembetnik a klnbsg, a dvrkeszeggel ellenttben a pros szinak tve vrses, htvonala a tarkn nyergesen hajlik. A csendes homokos, agyagos fenek vizeket kedveli, sokszor a dvrkeszeg mellett is elfordul, az iszapos rszeket kerli. vsa mjus-jnius hnapra tehet, vskor szival lnken csapkod, frdik akrcsak a ponty.
Bagoly keszeg (Abramis sapa)
Nagyobb folyink s tavaink hala dvrezs kzben akadhat horogra. Pikkelyei ezstsen csillogk, nagyobbak, mint a dvrkeszegnek, teste elnyjtottabb. Szjra borul tompa orra alapjn lehet a legknnyebben megklnbztetni a tbbi keszegfltl.
Tpllkt elssorban az aljzatrl csipegeti, szjllsa utal erre. vsa tavasszal kezddik, elhzdhat a nyr elejig.
Lapos keszeg (Abramis ballerus)
A dvrkeszegnl laposabb ht, elnyjtott test hal, pikkelyei ezstsen csillogk. Szja kzplls ebbl tlve a tpllkt a vzkzt szerzi meg. Farok alatti szja feltnen hossz alap. Tartzkodsi helyei nagyobb folyink mly vize kedveli a kicsit lnkebb folys szakaszokat, Tiszban elg szp llomnya l. Hsa nagyon szlks, gy csak ritkn kerl a halpiacra nagy tmegben.
Nvekedse lass maximlis mrete 20-30 centimter s 0,30-050 kilogramm.
Szilvaorr keszeg (Vimba vimba)
A nevt onnan kapta, mivel orra kkes s gmblyded akr a szilva, kiss tlnylik a szjon. Hengeres test ezsts pikkely hal, farok alatti szja rvidebb, mint a dvrkeszeg. Nagyobb folyinkban fleg a Dunban s a Tiszban l, tbbnyire a talaj kzelben l. Tpllkt gy rovarlrvk, csigk, frgek kpezik. vsa mjus-jnius hnapra tehet, ikrjt nvnyekre bocstja, egy nstnytl akr 50-100 000 ikra is szrmazhat. Nvekedse lassnak mondhat leggyakoribb a tenyrnyi mret pldny, maximlisan 25-30 centimteresre 0,20-0,40 kilogrammosra n meg. A Vaskapu megptse eltt pldnyai elvndoroltak egszen a tengerig. Hsa nagyon szlks.
Bodorka (Rutilus rutilus)
Ezsts test kiss magas ht hal, pikkelyei a htoldalon zldes feketk. szi vrhenyes sznek, szeme bzaszn (ezrt nevezik bza keszegnek). Has vonala gmblyded, lekerektett. Ignytelen hal, egyarnt jl rzi magt kisebb folykban, csatornkban, tavakban, trozkban. Mindentt nagy mennyisgben megtallhat, az eurpai vizek legnagyobb szmban elfordul halfaja.
Kerli a hideg, gyors folys vizeket, inkbb a melegebb ll, vagy lassbb folys rszeket kedveli. Homokos kavicsos aljzat holtgakban keressk, kerli az iszapos rszeket.
Nagyobb folykon a tavaszi radskor kihzdik az rterekre, bejut a holtgakba s bent is marad. Az rad foly zavaros vizben elindul a legkzelebbi csatornabefolyig a folyssal felfel. Egyike a hideg vzben, st jg all is foghat halfajainknak.
vsa prilis elejre tehet. Rendkvl szapora, 80-10 000 ikrt is lerak.
A vz alatti nvnyzet kztt ritkn talljuk meg a bodorkt, inkbb a tiszts rszeket kedveli. A msodnyarasnl idsebb bodorka a mly, nylt vizet kedveli, mly ndasokat, hnarasok meder felli rszt.
Tpllkozst tekintve mindenev, tlapjn egyarnt szerepelnek rovarlrvk, apr rkflk, nvnyi hajtsok, hnrflk, zldmoszatok.
Nvekedse tpllkban gazdag vizekben gyorsnak mondhat, az tlagpldnyok 10-20 centimteresek, ritkbban elfordulhatnak 1 kilogrammos pldnyok is.
Vrsszrny keszeg (Scardinius erythropthtalmus)
Teste szles hta kiss magas, kecsesnek mondhat. Hta olajzld. Pikkelyei nagyok, sznezete fleg az idsebb pldnyoknl aranyl, pikkelyei nem nylksak. szi vrvrsek. Szeme narancssrga fels rsze vrs. Szja fels lls, ami a felszni tpllkozsrl rulkodik.
Tartzkodsi helyei nagyobb folyblk, holtgak, mestersges s termszetes tavak (igen szp llomnya l a Balatonban s a Velencei-tban). Csapatosan l, nagy kiterjeds ndasokban, hnarasokban tallja meg kedvez letfeltteleit. A comp s a krsz trshala. A felszntl kb. 15 centimterre mozog, a bodorkval ellenttben a vrsszrny nem szereti az rnykot.
Termszetes tpllkai, vzi nvnyek hajtsai, zldmoszatok, frgek, rovarlrvk, vzfelsznre hullott rovarok.
Jsz keszeg (Leociscus idus)
Kiss magas ht, oldalrl laptott, testalkata miatt a vaskosabb pontyflkhez tartozik. Szja kzplls, cscsba nyl. Hta szrks-fekete, zldessrga csillogssal, oldala aranysrga. Szemgyrje citromsrga. Htszja palaszrke, a tbbi szja pirosas sznbe jtsz. Foly s nagyobb llvizeinkben egyarnt megtallhat. Fleg a fenk kzelben tartzkodik, de szvesen feljn a felszn kzelbe a vzre hullott rovarokra vadszni.
Elterjedsi terlete Eurpa kzps, illetve keleti felre tehet, elfordul Oroszorszgban s Skandinvia dli vizeiben.
Tbbnyire csoportos, folyvzi hal, de elfordul lhelyvel sszekttt holtgakban is. A vzszennyezst jl tri, ezrt fordul el nagy szmban a Dunban Budapest alatt.
Nvekedst a Dunn vizsgltk, miszerint az 1. vben 6-8 cm-es, a 2. vben 10-20 cm-es, az 5. letv vgre elrheti a 26-35 cm-t s a 350-900 g testtmeget. Tpllkban gazdag vizekben nvekedse rtelemszeren gyorsabb. Tpllkozst tekintve a jsz mindenevnek mondhat. Fogyasztja a vzinvnyek hajtsait, az aljzatrl az algalepedket, planktonikus llnyeket, frgeket, rovarlrvkat, felsznre hull bogarakat, fleg nagyobb pldnyai a halivadkot is ragadozza.
Ivarrettsgt lete 3-5. vben ri el, v helyt csoportosan keresi fel prilistl jniusig, kb. 60-150 000 ikrt rak le. Az ikra ersen tapad, fenkre, vzinvnyekre ragad. Az embri 10-20 nap alatt kel ki, de ez kedveztlen idjrsi viszonyok miatt elhzdhat.
Paduc (Chondrostoma nasus)
Teste nyjtott izmos, kiss hengeres alak. Trzse nylnk, vaskos, htvonala kiss dombor. Sznezete a htoldalon sttzld-barns zld, oldalai fokozatosan vilgosodnak, pikkelyei ezstsen csillogk. Htszja kkesszrks, a tbbi szja vrses rnyalat, farok szja szrke szegly. Szja jellegzetesen als lls. Mindkt ajka ers, porcos felpts, egyenes vonal (ezrt hvjk npiesen vsett ajk paducnak). Szjmrete testmrethez igen kicsi. Orra kkes szederjes rnyalat, ajkai rzsasznek. Ltsa, szaglsa fejlett.
Leginkbb a gyors folys, kavicsos, homokos medr, nem tl mly vzrszeket kedveli. Tavasszal csapatokba verdve tartzkodik a krzskn, sderztonyok lanksabb essein. Nyr vgn, sz elejn a sebes s a lass folys hatrn lehet megtallni, mg sz vgn s tlen behzdik a foly mlyebb rszeire.
A paduc egyarnt elfogyasztja az apr llati eredet tpllkot, valamint a kveken megtelepedett algabevonatot, amit oldalra fordulva csipkedi le. Tlen is tpllkozik.
prilis vgn mjusban nagy csapatokba gylve vik, rendszerint kisebb mellkfolykba hzdik fel.
Ksz (Alburnus alburnus)
Nyjtott test hal, szi erteljesek, hta stt olajzld, oldala ezstsen csillog. Pikkelyei nagyok s ezsts csillogsak, guanidint tartalmaznak, amit rgebben a krmlakkgyrtsnl hasznltak alapanyagknt. Szja felszlls. Szemgyrje hamvas srga szn.
Majdnem minden foly s llviznkben megtallhat, szeret a nylt vzen a felszn kzelben tartzkodni, klnsen kedveli az oxign ds zuhogk alatti vizeket. Tpllkozst tekintve mindenev, hiszen egyarnt fogyaszt nvnyi s llati eredet tpllkot. Szvesen legeli a kvekre tapadt algabevonatot.
Mjus jnius hnapban vik, rendszerint a part menti nvnyzetre, a Balatonon sokszor a frdzk kztt csapkodva rakjk le ikrikat a part menti kveken megtapadt algabevonatra. Igen gyakran elfordul, hogy egy nagyobb vihar utn ikrk szzezrei pusztulnak el, a kvekrl a partra sodrdva. Nvekedse lass, kifejlett pldnyok testhosszsga elrheti a 15-20 cm-t.
Sok helyen szvesen fogyasztjk kemny hst, fleg ruszlit ksztenek belle.
|