Magyarhorgasz
Magyarhorgasz
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Menü
 
chat
 
LINKEK
 
Ponty

Ponty

 

 

Tudományos neve: Cyprinus carpio L.
Orosz neve: sazan.
Német neve: Karpfen.
Angol neve: carp.

 

 

TILALMI IDÕ, MÉRET- ÉS MENNYISÉGI KORLÁTOZÁS ALÁ ESÕ HALFAJ!
A ponty nemcsak a tógazdasági haltenyésztés, hanem a horgászat szempontjából is legfontosabb halfajunk. Egyike legnagyobbra növõ halainknak. Változatos horgászata és kitartó védekezése a horgon kitûnõ sporthallá avatja. Valamennyi halunk közül a ponty értékesíti legjobban sekély vizû tavaink és a holtágak természetes táplálékát, emellett viszonylag nagy tömegben szaporítható. Ezért a ponty az a halfaj, amelynek természetes vizeinkben való telepítésével a jövõben is reméljük, hogy ki tudjuk elégíteni az egyre növekvõ horgásztábor nagy testû, jól védekezõ halak fogására irányuló igényét.

 

LEÍRÁSA

A hazánkban élõ halfajok jelentõs része a pontyfélék családjához (Cyprinidae) tartozik. A ponty ennek a családnak egyik legnagyobbra növõ, gazdaságilag és horgászati szempontból egyaránt legfontosabb tagja.
Szája közepes nagyságú. A felsõ szájnyílás szélén két hosszabb és két rövidebb tapogató-ízlelõ bajuszszál helyezkedik el.
Az úszók közül a hátúszó és a farok alatti úszó elsõ sugara kemény, csontos és fûrészes szélû.
A vizeinkben fogható pontyok alakja, pikkelyezettsége, színe és növekedési üteme annyira változatos, hogy joggal beszélhetünk különbözõ pontyfajtákról. A nemes ponty változatait az eltérõ természeti adottságok (folyóvíz, állóvíz), valamint a ponty-tenyésztõk eredményes nemesítõmunkája hozta létre.
Az alak szempontjából három pontyfajtáról beszélhetünk : a nyurga pontyról, a tõpontyról és a nemes pontyról. Megkülönböztetésükre vezették be a "profilindexet", vagyis azt a számot, amely megadja, hogy a test hosszúsága (h) hányszorosa a test magasságának (m). Tehát Pi = h / m.
A nyurga ponty profilindexe a legnagyobb, 3,5-4,5 között váltakozik. Vagyis testének hosszúsága átlagosan négyszerese a magasságának. Ma már inkább csak a folyóvizekben fordul elõ.
A tõponty profilindexe 2,8- 3,5 között váltakozik. A legõsibb pontyfajta, amely egyaránt elõfordul nagyobb folyóinkban, a tavakban és a vízi növényzettel szegélyezett holtágakban. A nemes ponty profilindixe 2,4-2,8 között változik. A sok évtizedes nemesítõmunka eredményeképpen kitenyésztett nemes pontyot áranylag kis fej, rövid, de magas törzs és igen gyors növekedés jellemzi. Valamennyi pontyfajta közül a nemes ponty értékesíti legjobban a táplálékot.
A pikkelyezettség szempontjából is több változatot különböztetünk meg. A nyurga és a tõponty testét a fejtõl a farokrész végéig közepes nagyságú, aranysárga színû pikkelyek borítják; ezek a háton kissé sötétebbek és barnás-zöldes árnyalatúak. A nemespontyok között is tenyésztenek pikkelyeseket, javarészük azonban csak hiányosan pikkelyezett, sõt van közöttük szinte teljesen csupasz ponty is. Ennél a hát oldalán húzódó pikkelysoron kívül csak néhány nagyméretû, ovális alakú pikkely helyezkedik el a farokrészen és a hason, teste egyébként csupasz. Bõre vastag és sötétbarna-sötétzöld színû, csak a hasa alja világosabb. Egy másik változat az "oldalpikkelysoros" tükrös ponty. Sem a hátán, sem az oldalán nincs pikkelysor, teste csupasz, csupán elszórtan helyezkedik el rajta néhány nagyobb pikkely. Bõre ugyancsak vastag, s hasonló színû, mint a tükrös pontyé.

 

 

Érzékszervek, belsõ szervek

Az érzékszervek és a belsõ szervek közül csupán azokról emlékezünk meg, amelyek különösen jellemzõk a pontyra.
Az érzékszervek közül a ponty látó-, egyensúlyozó és halló-, valamint az áramlást érzõ szervei csak átlagosan fejlettek. Annál fejlettebb a szagló- és ízlelõszerve. Az utóbbi apró ízlelõbimbók sokaságából áll, amelyek nemcsak a szájat és a bajuszszálakat, hanem szinte az egész testet belepik. Érdemes megemlíteni, hogy a táplálék ízét a ponty csak közvetlenül érzékeli, a táplálék szagát azonban távolból is.
Ugyancsak igen fejlett a ponty hõérzékelése. Már 1-2 °C-os hõmérséklet-változást is megérez, s azonnal alkalmazkodik hozzá. A víz hõmérséklete döntõen befolyásolja a ponty egész életritmusát, ivari életét, téli vermelését, táplálkozását, tartózkodási helyét. Mindig a számára legmegfelelõbb hõmérsékletû vízréteget igyekszik felkeresni.
A ponty nem csupán a kopoltyún keresztül lélegzik, hanem a bõrön át is! Ez magyarázza, hogy hûvös idõben a ponty rövid ideig a vízen kívüli tartózkodást is elviseli. De fontos szerepe van a kisegítõ lélegzésnek olyan idõszakban is, amikor a víz oldott oxigéntartalma jelentõsen csökken. Ilyenkor a pontyok elhagyják a víz mélyebb rétegeit és a víz színén szürcsölik a levegõt: "pipálnak".
Sajátságos a ponty táplálkozó-emésztõ szerre is, amely a harmonikaszerûen elõre tolható és visszahúzható szájnyílással kezdõdik. Ez nemcsak arra alkalmas, hogy a fenékiszapot feltúrva kiszedegesse belõle a rovarálcákat, hanem arra is, hogy a kövekrõl, nádszálakról leszakítsa a keményebb táplálékot, pl. rovart, csigát, vándorkagylót. Ez utóbbiakat, valamint a kemény növényi magvakat garatfogaival õrli meg.
A feldarabolt táplálék a középbélbe kerül, ahol megemésztõdik. A pontynak ugyanis nincs gyomra! A középbél a végbélben folytatódik. A meg nem emésztett táplálék (növényi rostok, kagylóhéj stb.) a végbélnyíláson át hagyja el a ponty testét.

SZAPORODÁSA ÉS NÖVEKEDÉSE

Szaporodása

A ponty ívása néha már április végén elkezdõdik, ha a vízinövényzettel borított sekély szélvizek hõmérséklete eléri a 17-18 °C-ot. A fõ ívási idõszak május-júniusra esik, de elõfordul, hogy még július elején is ívik.
A ponty természetes szaporodásának néhány évtizeddel ezelõtt még nagy volt a jelentõsége, hiszen az ikrásban évente mintegy 150 ezer 1-1,5 mm átmérõjû ikra fejlõdik testtömeg-kilogrammonként. Ez a roppant termékenység azonban a vizek szabályozása, az ívóterületek jelentõs csökkenése vagy megszûnése, a gyakori vízszint-ingadozás és fõképpen a fokozódó vízszennyezõdés miatt egyre kevesebb vízen, egyre csökkenõ mértékben érvényesülhet. Napjainkban alig van olyan természetes vizünk, amelynek pontyutánpótlását a természetes szaporodás csak részben is fedezné. Annál nagyobb eredményeket értek el halszaporító gazdaságaink a pontyivadék tömeges és viszonylag olcsó elõállításában. Így lehetõvé vált, hogy az arra alkalmas természetes vizeink pontyállományát magas szinten tarthassuk.

Növekedése

A nyurga ponty növekedése igen lassú. Az 1,0 kg-ot csak 5-6 éves korában éri el. Többnyiré 0,75-1,50 kg-os példányok akadnak horogra. Egyes vizeken, pl. a Ráckevei-Dunában, a Körösökben, a Tiszában, a Balatonban néha még 4,0-5,0 kg-os, sõt azon felüli példányok is elõfordulnak.
A tõponty növekedése gyorsabb a nyurga pontyénál. Már 4 éves korban elérheti az 1,0 kg-ot. Horogra többnyire az 1,5-2,0 kg-os példányok akadnak. Vannak tavak és hoItágak, amelyekben a 10,0 kg-ot jóval meghaladó példány sem ritka.
A nemes ponty az elsõ évben átlagosan 10-120 g-os, a másodikban 200-350 g-os, a harmadikban 800-1500 g-os. De igen kedvezõ táplálkozási körülmények között a háromnyaras nemes ponty meghaladhatja a 2,0 kg-ot is. Ez az oka annak, hogy ma már kizárólag kis profilindexû nemes ponttyal népesítjük a horgászvizeket. A nemes ponty a természetes vizekben is megtartja gyors növekedését, megfelelõ táplálkozási körülmények között. Többnyire 1,5-3,0 kg-os példányok akadnak horogra, de a rekordlistán évente szerepel néhány 10-20 kg közötti példány.

 

TARTÓZKODÁSI HELYE ÉS TÁPLÁLKOZÁSA

Tartózkodási helye

A ponty a folyók mellékágainak, árterületeinek hala. Hazánk vizeit évszázadok óta a Duna alsó szakaszáról felvándorló pontyok népesítették be. Kisebb-nagyobb folyóinknak a tavaszi áradáskor elöntött több 100 ezer hektárnyi területén mindenhez hozzájutott a ponty, ami életéhez szükséges: bõséges terület a táplálkozáshoz és sekély vizû, növényzettel belepett szélvizeket a szaporodáshoz. Szinte elképzelhetetlen bõség jellemezte a Tisza, a Duna, a Körösök és más vizek halállományát abban az idõben, amikor még nem került sor ezeknek a vizeknek a szabályozására.
A múlt század közepén kezdõdött vízszabályozások alaposan megváltoztatták a helyzetet. Folyóvizeink pontyállománya azóta jelentõsen megfogyatkozott. Ugyanakkor az idõközben ponttyal benépesült kisebb-nagyobb tavak mellett az újonnan létrehozott zárt holtágak, a lassú folyású csatornák, a völgyzárógátas tavak nyújtanak részbeni kárpótlást a vízszabályozások miatt elveszített pontyos vizekért. Ezek a sekély vizû, már tavasszal jól felmelegedõ tavak, holtágak és csatornák a folyóvizek árterületeire emlékeztetnek. Kialakul bennük a vízinövényzet, szélüket többnyire nádas szegélyezi, s a sekélyebb, 1-2 m-es részeken megtelepszik a hínár. A ponty legszívesebben s nádasok, hínárosok környékén tartózkodik, az 1-2 m mélységû vízrészeken. Itt megtalálja mind a búvóhelyet, mind a bõséges táplálékot. Ezeknek a vizeknek az is nagy elõnye, hogy zártak, a hal nem szökhet ki belõlük. Érdemes tehát ezekbe pontyot telepíteni.
A szabályozott folyóvizek gyors folyású medre nem igazi otthona a pontynak. Ott inkább csak áradáskor, vonulás közben akadhatunk rá. A kisebb folyóvizek lassú folyású, mélyebb részein, a fenékre süllyedt fák, tuskók között már inkább eltanyázik. Ott, ahol a partot nád vagy sás szegélyezi, vagy ahol bokrok borulnak a víz fölé, szívesen tartózkodik. Kedvenc tartózkodási helye az erõmûvek alatti örvénylõ vizek csendesebb szakasza, a vízbe nyúló sarkantyúk, ruganyok mögötti csendes, mély vízrész.
Mind a folyó-, mind az állóvizeken a ponty gyakran változtatja tartózkodási helyét. Íváskor a sekély part menti vizeken találjuk (ilyenkor tilalom védi!). A téli hónapokban, a vermelési idõszakban többnyire a meder mély szakaszain vagy mély vizû nádasokban, nagy csapatokba tömörülve, szinte mozdulatlanul várja a tavaszt.
A horgászszezonban több különbözõ tényezõ (pl. a vízállás változása, a rendelkezésre álló táplálék mennyisége, a víz hõfoka és oxigéntartalma) hat jelentõsen a pontycsapatok elhelyezkedésére és vonulására.
Az áradás vagy apadás fõképpen a folyóvizeken okoz jelentõs változást. Ha árad a víz, partközelben találjuk; gyors apadáskor, alacsony vízállás mellett a mélyebb gödröket keresi fel, ha ilyenek nincsenek, lefelé vándorol a víz alsó szakaszai felé.
Állóvizeken a vízállás változása többnyire igen lassú, ezért a ponty itt inkább más tényezõk hatására változtatja tartózkodási helyét. Ilyen pl. a táplálékszûke vagy -bõsége valamint a búvóhely. Bár a ponty a sekély vizû tavakban, holtágakban a nádasok, hínárosok környékén jó búvóhelyet és kielégítõ táplálékot talál, szívesen keresi fel a mélyebb (2-5 m) nyílt vizeket is, hiszen a mély víz jó búvóhely, s az iszapos fenéken rengeteg táplálék terem.
Jelentõs befolyást gyakorol a ponty tartózkódási helyére a víz hõmérsékletének változása. A gyors lehûlés erõsen megviseli szervezetét. Márpedig ez nyáron a sekély vizeken gyakran bekövetkezhet, a nappali felmelegedés és az erõs éjszakai lehûlés következtében. Ilyenkor a ponty a mélyebb vizekre menekül. De a mély vizeken is több fokos lehet az eltérés a víz felsõ és alsó rétegei között. A ponty lehetõség szerint a víz meleg rétegét igyekszik felkeresni.
A víz oxigéntartalmának változását is figyelemmel kell kísérni. A nyári hónapokban sokszor 20-25 °C-ra felmelegedõ víz oldott oxigéntartalma (6-7 köbcentiméter / liter) bõségesen elegendõ a ponty számára, bár életfolyamatai ilyenkor a legintenzívebbek. Csakhogy az, ami a víz egészére érvényes, nem mindig érvényes a víz egyes szakaszaira. A sekély, iszapos, korhadó anyagokat tartalmazó, növényzetmentes vízrészek oxigéntartalma a kánikulai idõszakban igen csekély. Ezekrõl a ponty olyan vízinövényzettel belepett vízszakaszokra húzódik, amelyeken a növényzet legalább a nappali órákban oxigént termel. A ponty minimális szükségletét sem kielégítõ oxigénszûke lép fel azokban az elmocsarasodó tavakban, amelyekben állandóan gázbuborékok szállnak fel a víz színére, a káros gázokat tartalmazó iszaprétegbõl. De még a legjobb horgászhelyet is tönkre lehet tenni a vízben oldódó anyagokat tartalmazó etetõanyag (moslék, áztatott kenyér stb.) tömeges kiszórásával. Ezeken a helyeken is oxigénhiány lép fel, s a ponty még a környékrõl is elmenekül.

Táplálkozása

A pontyivadék táplálkozását a vízben lebegõ apró állati szervezetekkel (kerekes férgek, kandicsrák, vízibolha, stb.) kezdi. A második nyártól fõ tápláléka a partközeli vizeken és a nyílt víz iszapjában nagy tömegben tenyészõ legkülönbözõbb rovarálca. De még a több kilós ponty is ezeket az apró, puha testû állati szervezeteket fogyasztja a legnagyobb mennyiségben, továbbá a csigát, a kagylót - fõképpen vándorkagylót -, a gilisztát, a kérészálcát stb.
Ezeket túrja ki a fenékiszapból, csipegeti le a nádszárról és más vízinövényrõl. Elfogyasztja ezenkívül egyes hínárfélék fiatal hajtását, termését is.

A ponty étvágyát befolyásoló tényezõk

Elsõsorban a víz hõfokáról kell szólni. Késõ õsszel, amikor a hõfok 8-10 °C alá süllyed, a ponty kisebb-nagyobb csapatokban a vermelõhelyek felé húzódik, és a 4 °C-ra lehûlt vízben alig vesz magához táplálékot. Az egész telet a vermelõhelyen tölti, s csak akkor mozdul ki onnan, amikor tavasszal a víz hõfoka 8-10 °C fölé emelkedik. Eleinte csak apró rákféléket fogyaszt. A víz hõfokának növekedésével egyre gyorsulnak életfolyamatai, így emésztése is. A 14-16 °C-ra melegedett vízben már elfogyasztja a nagyobb falatokat. Étvágya nyáron a 20-25 °C-os vízben a legnagyobb! Ilyenkor valósággal tömi magába a táplálékot.
Az õszi hónapokban csökken a víz hõmérséklete, és az elsõ hûvös éjjelek után jelentõsen megcsappan a víz természetes táplálékkészlete, ezért a még étvágyánál levõ ponty nem jut elegendõ táplálékhoz (ennek következtében sok ilyenkor a kapás). Az október-novemberben vermelésre gyülekezõ pontycsapatok csak súlyosbítják a helyzetet; egyre növekvõ és tömörülõ csapatok élnek rohamosan csökkenõ táplálékból. .
Egyes vizeken, pl. az erõmûvek hûtõtavaiban a víz még a téli hónapokban sem hûl 10-15  °C alá, tehát a természetes tápláléktermelés egész télen át folyik. Ezekben a tavakban a ponty nem vermel; a téli és a kora tavaszi hónapokban is táplálkozik, és a befolyó meleg víz környékén tartózkodik!
Az oxigéntartalom ugyancsak befolyásolja a ponty étvágyát. A túlságosan felmelegedett vízben annyira csökkenhet az oxigéntartalom, hogy a ponty elmenekül onnan, s a hûvösebb, oxigéndúsabb vízben keresi a táplálékot. Ha az oxigénhiány oly nagy mértékû, hogy a ponty a víz színén pipálni, fulladozni kezd, természetesen semmi étvágya sincs.
A napszak is befolyással van a ponty étvágyára. A tapasztalat azonban azt mutatja, hogy a különbözõ vizeken eltérõ napszakokban van étvágyánál. Minden vízre érvényes szabály tehát nincs. Csupán az a tapasztalat, hogy a meleg nyári hónapokban számos vízen a hajnali, a kora délelõtti, valamint a késõ délutáni órákban táplálkozik inkább, mint a forró déli, kora délutáni idõszakban. Õsszel és tavasszal viszont a déli és a kora délutáni órákban van étvágyánál, de vannak vizek, ahol éjszaka is.
Bár a ponty étvágya a 20-25 °C-os vízben a legnagyobb, mégis elõfordul, hogy a nyári hónapokban néha napokig alig vesz magához táplálékot. Rendszerint a víz gyors apadásakor, továbbá a frontbetörés elõtti fülledt, déli szeles idõjáráskor csökken az étvágya. Ilyenkor valósággal koplal.

A ponty frontérzékenysége

Az idõjárási frontok átvonulása érzékenyen érinti a legtöbb embert (fejfájás, letörtség, szívbántalmak stb.). Gyakorlati tapasztalat, hogy a pontynak is igen nagy a "frontérzékenysége": a front közeledésének idõszakában napokig alig vesz magához táplálékot.
Az idõjárási frontok többnyire az Atlanti-óceán felõl, keleti irányba haladva érik el hazánkat. A front keleti oldalán meleg, a nyugati oldalán pedig hideg légtömegek helyezkednek el. A dél felõl áramló meleg levegõt a 107. ábrán fehér nyíl jelzi. A front közeledésére a légnyomás fokozatos csökkenése, a szél délire, délnyugatira fordulása, a meleg, fülledt levegõ utal. A meteorológusok a levegõnek ezt az állapotát "prefrontális" (front elõtti) állapotnak nevezik. Amíg ilyen típusú levegõtömeg van hazánk fölött, jelentõsen csökken a ponty étvágya. Minél nagyobb a légnyomásesés (pl. 10-20 mm), minél hosszabb ideig tartózkodik hazánk felett prefrontális levegõtömeg, annál erõsebb és hosszan tartóbb a ponty étvágyára gyakorolt hatása (ilyenkor beszélhetünk a kényes kapások idõszakáról).
Amikor a front átvonul felettünk, a délnyugati szél nyugatira-északnyugatira fordul, s gyakran az esõ is megered, egyszerre megjavul a ponty étvágya.
A prefrontális légtömegek kedvezõtlen hatása hazánkban általában 2-4 napig tart. Ennyi idõ szükséges ahhoz, hogy a front az óceán felõl elérje hazánkat, és a front mögött beáramló hûvös levegõ kisöpörje a fülledt meleg légtömeget. De elõfordul, hogy a front megreked az Alpoknál, s a ponty étvágytalansága egy hétig is eltart ("döglött a víz, nincs pontykapás").
A frontátvonulás azonban nem mindig okoz ennyire mélyreható változást a ponty étvágyában. A nyári zivatarok idõszakában néha több zivatarfront vonul át hazánkon néhány órás idõközben. Ilyenkor is változó a szélirány, a légnyomás azonban csak 1-2 millibarnyit csökken, majd újra emelkedni kezd. Ez az idõjárási helyzet csak mérsékelten csökkenti a ponty étvágyát.
Ugyancsak kisebb mértékben jelentkezik a prefrontális idõjárási helyzet hatása azokban a természetes vizekben, amelyekben sûrûn telepítettek pontyivadékot. Ezek a takarmányhoz szoktatott, szinte háziasított pontyok kevésbé frontérzékenyek, mint az olyan természetes vizekben élõk, amelyekben a horgászok megelégednek a természetes utánpótlással, vagy csak gyér az ivadéktelepítés. Ezt a tapasztalatot a tógazdasági gyakorlat is igazolja.
Az áradás-apadás hasonlóan befolyásolja a ponty étvágyát. Már az áradást megelõzõ, "pezsdülõ" vízben megnõ az étvágya. Lassú áradáskor mohón táplálkozik az elöntött területek terített asztalán. A víz apadásakor viszont csökken az étvágya: gyors apadáskor - napi 30-40 cm-en felül - alig táplálkozik.

Vilagrekord: 34,65gr tőponty

Christian Finkelde

 

 

 
Óra
 
Naptár
2024. December
HKSCPSV
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
<<   >>
 
számláló
Indulás: 2007-02-03
 
szavazás
Lezárt szavazások
 
Időjárás
Időjárás
 
mahor
mahor
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Gigágá! Márton napján is gyertek a Mesetárba! Nemcsak libát, de kacsát is kaptok! Játsszatok velünk!    *****    A Nintendo a Nintendo Music-kal megint valami kiváló dolgot hozott létre! Alaposan nagyító alá vettem, az eredmény itt.    *****    Leanderek, Parfümök, Olajok, és Szépségápolási termékek! Használd a LEVI10 kupont és kapj 10% kedvezményt!Megnyitottunk    *****    Megjelent a Nintendo saját gyártású órája, a Nintendo Sound Clock Alarmo! Ha kíváncsi vagy, mit tud, itt olvashatsz róla    *****    Megnyílt a webáruházunk! Parfümök, Szépségápolási termékek, Olajok mind egy helyen! Nyitási akciók, siess mert limitált!    *****    Az általam legjobbnak vélt sportanimék listája itt olvasható. Top 10 Sportanime az Anime Odyssey-n!    *****    Pont ITT Pont MOST! Pont NEKED! Már fejlesztés alatt is szebbnél szebb képek! Ha gondolod gyere less be!    *****    Megnyílt a webáruházunk! NYITÁSI AKCIÓK! Tusfürdõ+Fogkrém+Sampon+Izzadásgátló+multifunkcionális balzsam most csak 4.490!    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran!    *****    Veterán anime rajongók egyik kedvence a Vadmacska kommandó. Retrospektív cikket olvashatsz róla az Anime Odyssey blogban    *****    Parfümök, Olajok, Párologtatók mind egy weboldalon! Siess mert nyitási AKCIÓNK nem sokáig tart! Nagy kedvezmények várnak    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Aki érdeklõdik a horoszkópja után, az nem kíváncsi, hanem intelligens. Rendeld meg most és én segítek az értelmezésben!    *****    A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött + napi agymenések és bölcseletek    *****    KARATE OKTATÁS *** kicsiknek és nagyoknak *** Budapest I. II. XII.kerületekben +36 70 779-55-77    *****    Augusztus 26-án Kutyák Világnapja! Gyertek a Mesetárba, és ünnepeljétek kutyás színezõkkel! Vau-vau!    *****    A horoszkóp elemzésed utáni érdeklõdés, nem kíváncsiság hanem intelligencia. Rendeld meg és nem fogod megbánni. Katt!!!    *****    Cikksorozatba kezdtem a PlayStation történelmérõl. Miért indult nehezen a Sony karrierje a konzoliparban?